Zookoutek totiž spadá pod Dům dětí a mládeže (DDM) Mladá Boleslav, jehož kroužků a dalších aktivit se zatím rozvolnění vládních opatření netýká. Stále je tak bez šance získat ze vstupného peníze, které mu zoufale chybí.

Vstupné je stejně jako platby za kroužky nebo tábory patří mezi hlavní zdroje příjmu DDM, který další peníze získává z dotací a grantů nebo darů.

„Vlastní činnost v této době bohužel nemůžeme vykonávat, což náš rozpočet značně oslabilo. Ekocentrum Zahrada je finančně nejnáročnější částí domu dětí a mládeže. Náklady na provoz jsou stejné jako v době, kdy do naší zoo proudí návštěvníci,“ vysvětlila ředitelka DDM Alena Holíková. Je nezbytné hradit například ošetřovatele zvířat, veterinární péči nebo krmení pro zvířata – alespoň s tím ale pomáhají fanouškové.

„Denně nám lidé nosí krmení pro naše zvířata, od suchého pečiva až po zrní nebo speciální krmivo,“ připomněla Holíková. Pomoci lze třeba i adopcí zvířete. Případní dárci se mohou obrátit přímo na DDM nebo prostřednictvím facebookového profilu na SOS Ekocentrum Mladá Boleslav, založené příznivci zookoutku. „Jsme mile překvapeni, jakou vlnu solidarity tato výzva zvedla,“ dodala ředitelka.

Největším lákadlem Zahrady je malá zoo s Vodním světem s expozicí ryb z celého světa, s exotickým ptactvem, plazy a ještěry. Zahrnuje také záchrannou stanici s dravci a sovami, děti se tam setkávají s kontaktními zvířaty od drobných hlodavců až po ovce, kozy a poníka.

DDM zatím zůstává prázdný, bez kroužků i dalších akcí pro veřejnost. Navzdory nejisté době ale neztrácí naději a na léto plánuje sedmačtyřicet dětských táborů, o které je ze strany rodičů obrovský zájem.

Kam se obrátit, máte-li chuť pomoci: