Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekocentrum otevřelo Rajskou zahradu

Mladá Boleslav - Návštěvníci a milovníci přírody se dočkali. Ekoncetrum Zahrada včera odpoledne konečně otevřelo Rajskou zahradu rekonstruovanou část, kterou dosud bylo možné jen tak po očku pozorovat skrz plot v Havlíčkově ulici. Nyní mohli zájemci vše okusit téměř na vlastní kůži.  

8.9.2015
SDÍLEJ:

První návštěvníci Ekocentra Zahrada - Daník (vlevo) a Vašík (vpravo) Kouřilovi si vyzkoušeli pumpu na písečném kopciFoto: Lucie Růžková

Jakmile opustili hlavní budovu, rozprostřel se před nimi téměř nový prostor. Hned naproti vchodu například zmizel skleník. „Byl to spíš pozůstatek zahradnictví, kde jsme pěstovali květiny. Nyní na jeho místě vznikla kontaktní ohrada," řekl Jan Cindr, vedoucí pedagog ekocentra.

Není to ale lecjaký výběh. Návštěvníci totiž nemusí stát jen před plotem a zdálky pozorovat pobíhající ovečku a beránka. Mohou za nimi vlézt a blíže se seznámit. Zanedlouho přibude i automat s krmením, který za symbolickou cenu udělá radost nejen dětem.

Leckdo byl překvapený, když viděl ohradu prázdnou. Bez ovečky i beránka. Chvíli možná váhali, zda si z nich vedení zahrady nevystřelilo. Navíc, když měli zodpovědět otázku, co se stalo s ovečkou a zahrát si tak na detektivy. Trpělivost ale růže přináší, v našem případě ovečky. A kdo vydržel až do konce, mohl čtyřnohé kamarády pokřtít a vymyslet jim jména. V budoucnu by k nim mělo přibýt ještě vietnamské prasátko.

Divočina a živly

Tím ale prohlídka rozhodně neskončila, ba naopak. Návštěvníkům se otevřela pravá divočina i živly. Největší změna nastala hned vlevo, tedy v části, kam se dříve vůbec nemohlo. „Návštěvníci zde najdou biotopy české přírody. Podařilo se nám sem přestěhovat například kousek Jizerských hor, skály Českého ráje, ale také písčiny, vřesoviště či rašeliniště, které je hluboké šedesát centimetrů," ukázal Jan Cindr s tím, že další poznatky jsou na informačních a orientačních tabulích.

Jen o pár kroků dále se nachází malý rybníček a „hustý" les. Pravda, ještě musí hodně poporůst, avšak už teď lze pozorovat čtyři největší stromy habr, dub či modřín. „Statečně se praly s letním suchem a vypadá to, že tropy přežily," pokračoval vedoucí pedagog ekozahrady.

V této části samozřejmě nebudou chybět ani tradiční voňavé bylinky či bohatý trávník, na kterém lze za pěkného počasí relaxovat. „Hned vedle budeme dá se říct pěstovat louku, květnatou, vysokou, nektarodárnou pro motýly a další hmyz, aby byl patrný rozdíl mezi trávou, kterou sečeme a trávou, která roste přirozeně, " popsal Jan Cindr s tím, že lidem chtějí v zahradě ukázat běžné věci, které návštěvníci ještě příliš neznají.

Smysl pro poznání

V zahradě se také přesvědčíte, zda máte dobře vyvinutý cit a smysl pro poznání. Stačí si zout boty, zavázat oči a vstoupit na hmatový chodník, který má šest různých povrchů hrabanku, ostrý štěrk, hustou trávu, asfalt, oblázky, beton, jemný písek a na závěr přírodní kámen.

A až opustíte přírodní stezku složenou ze žuly, andezitu či pískovce a minete pítko s přírodní vodou, ocitnete se v naprostém ráji, na takzvaném živelném hřišti.

„Nepojmenovali jsme ho tak proto, že by se tu snad děti měly chovat jako živel a hřiště okamžitě zničily, ale setkají se zde z různými živly, které nás obklopují," představil Jan Cindr. Vodu zastupuje pumpa, na níž si vyzkouší, jak těžké je z přírodního rezervoáru získat tekoucí vodu a následně si s ní mohou hrát na pískovém kopci. A plynule přejdeme k živlu země, který reprezentuje čtyřmetrový tunel v podzemní noře. Do jejích útrob vede šedesát centimetrů široká cesta. Nouzový východ nehledejte, snažili byste se marně. Pokud se snad stane, že by uvnitř někdo uvízl, nemusí se bát, že by tam strávil zbytek života. Trubka v nouzi pojme i dospělého člověka, ale pozor, ten se musí plazit.

Větrná věž

Vzduch demonstruje větrná věž, do níž děti mohou také vlézt. „Volantem pak roztočí siluety ptáků, kteří létají po obloze. To, jak fouká vítr, je vidět na barevných stužkách či zvonečcích," říká Jan Cindr.

Dominantou je ale ohnivá chýše s rákosovou střechou a ohništěm. To se rozhoří pouze při doprovodných programech. Nechybí ani dvě vrbové chýše.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
8.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Ruské kolo v centru Mladé Boleslavi? Nápad budí vášně

Mladá Boleslav /ANKETA/ - Ten nápad má dvě polohy. Jedni jsou z něho nadšeni a ti druzí si klepou na čelo. Boleslavská radnice totiž vypustila informaci, že o prosincových adventních trzích uvažuje, že by v centru města instalovala obří ruské kolo. Až třicetimetrové!

KRÁTCE: Outdoorfilms 2017 začne příští týden

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

KRÁTCE: Skatepark ničí vandalové

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení