Proč ji tak oslovil projekt, za nímž stojí organizace Člověk v tísni, že ho občanské sdružení Téma dne i navzdory obecně panujícím nepříznivým finančním podmínkám opět organizuje, a čím je letošní ročník výjimečný prozrazuje v rozhovoru Michaela Stránská.

Co festival nabídne letos, samozřejmě kromě obligátních filmových lahůdek?
Myslím, že když začneme pěkně od začátku, tak za zmínku i za návštěvu bude určitě stát už zahajovací večer v pondělí 18. března. Samozřejmě v jeho rámci proběhne jednak promítání, jde o německý snímek Všichni spolu, který se zabývá problematikou inkluzivního vzdělávání, to znamená, že vypráví o škole, kde se bok po boku učí děti zdravé s těmi, které mají nějaký hendikep, ale návštěvníci se mohou těšit nejen na něj.

Zahajovací večer se odehraje opět ve Vzdělávacím centru Na Karmeli?
Ano, přesně tak, a začíná v 18 hodin. Po projekci bude následovat beseda, která bude rozebírat právě otázku na téma inkluzivního vzdělávání. O tom, co tento přístup obnáší, jaké jsou jeho výhody a nevýhody, a konkrétní modely,  nejen v Mladé Boleslavi. Debaty se zúčastní také bývalý ministr školství a propagátor této cesty vzdělávání v České republice Ondřej Liška. Za Mladou Boleslav tu vystoupí ředitelka 5. základní školy Marcela Pavlíková. Po besedě máme připraven ještě jazzový koncert v atriu a malé občerstvení.

Jeden svět jsou už tradičně nejen filmy, ale právě i ten doprovodný program. Uskuteční se i nějaká další beseda?
Máme v programu ještě jednu besedu, ta se uskuteční ve středu a v jejím názvu je asi vyjádřeno vše, o čem se bude hovořit. Jmenuje se Bojíte se snášet?: Zdravotní postižení. K uspořádání besedy nás inspiroval životní příběh mé kolegyně Veroniky. Její malá dcera je kvůli vážné nemoci po amputaci jedné nohy, a celá rodina se nyní potýká nejen s následky té nemoci, ale především s velkými potížemi, které vyplývají z postoje státu, kde došlo ke změně legislativy. Ale chceme téma života hendikepovaných pojmout více zeširoka a zaměřit se na to, jak jsou vnímáni zdravotně postižení občané širokou veřejností a jak se vlastně s hendikepem žije.

Na tuhle debatu máte docela exkluzivního hosta?
Jestli to opravdu vyjde, bude to velmi zajímavý večer, protože předběžně nám přislíbil účast bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Dorazit by měla i Luďka Jiránková z boleslavského Centra 83, náměstek primátora MB pro sociální oblast Daniel Marek a také Veronika Smutná, která byla vlastně inspirací k této akci. Besedu bude moderovat Martin Veselovský z České televize, takže bych ráda pozvala každého, kdo se o tuhle tématiku zajímá. Beseda naváže  na promítání českého snímku Chudoba cti netratí, který sleduje osud tří matek samoživitelek.

Vloni měl velký úspěch filmový maraton, zopakujete ho i v roce letošním?
Určitě, je naplánován na sobotu a odehraje se v dalším z prostorů, které Jeden svět hostí, totiž v Kavárně literární. Vybrali jsme zajímavé filmy, které se v týdnu do nabitého programu už nevešly,  a ty právě uvedeme v sobotu. Začínáme už ve dvě hodiny odpoledne a budeme promítat čtyři filmy, mezi nimiž bude vždycky jenom krátká pauza, aby si lidé mohli odskočit nebo dát kávu, ale bude to opravdu takový svátek pro „kinofily".

Spolupracujete i letos s neziskovými organizacemi?
Spolupracujeme, letos pro nás občanské sdružení Neplejtvej připravilo ve všech projekčních prostorech a vlastně jsou určeny přímo pro náš festival.

S festivalem ale souvisí i výstava Voda?
Tahle výstava začala už v březnu v Ekocentru Zahrada a zapůjčil ji Francouzský institut v Praze. Určitě stojí za vidění, protože představuje netradiční fotografie, vzniklé k Mezinárodnímu dni vody. My k tomuto tématu budeme promítat i jeden z filmů, jmenuje se Ztracené řeky a řeší otázku toho, kam zmizelo vodstvo ve velkých světových metropolích.

Předpokládám, že opět nebude chybět ani afterparty?
Jasně, bez té by festival snad ani být nemohl. Ráda bych všechny pozvala v pátek do Účka, kde se uskuteční závěrečný koncert. Letos bude ve znamení punku a experimentu, přijedou totiž dvě kapely, jednak  Vyčůrat a spát z Prahy ,a také hořická Prádelna. Nabízejí zajímavou kombinaci punku a saxofonu, takže kdo má rád tuhle muziku, určitě je vítán. Pro návštěvníky festivalu je koncert zdarma, ale může se samozřejmě přijít podívat kdokoliv.