Jde o ocenění, které koncern uděluje každoročně. Obvyklý ceremoniál ve Wolfsburgu se však nemohl uskutečnit kvůli omezením spojeným s koronavirovou pandemií, a tak muselo dojít na on-line podobu slavnostního aktu.

Letos cena patří v České republice Pavlíně Rohlíčkové, která loni v červnu absolvovala 2020 obor Elektronik a nyní v automobilce pracuje jako mechanička elektronických zařízení. Marek Sučík, jenž se vyučil obráběčem kovů, v současnosti působí jako seřizovač v mladoboleslavském závodě.

K tomu připomněla členka představenstva odpovědná za oblast Lidé a kultura Maren Gräf, že studijní programy na firemním učilišti jsou zacíleny na potřeby praxe. „Optimální vzdělávání je základem pro další profesní vývoj. Mladí talentovaní lidé s motivací a kvalifikací jsou základním předpokladem toho, abychom mohli být úspěšní i v budoucnu,“ konstatovala manažerka, jež nechyběla mezi gratulanty. K těm se dále hned po on-line přenosu připojili předseda podnikové rady odborů Jaroslav Povšík, vedoucí Škoda Akademie Alois Kauer i vedoucí firemního učiliště Martin Slabihoudek.

Vánoční výzdoba v Mladé Boleslavi.
OBRAZEM: Mladou Boleslav rozzářila neobvykle bohatá vánoční výzdoba

V souvislosti s odborným vzděláváním se Škodovka chlubí jak tradicí – učiliště navazuje na odkaz předchůdců, kteří vlastní strojaře začali vychovávat již od roku 1927 – tak i důrazem na novinky a perspektivní technologie či na možnost možnost absolvovat zahraniční praxi v některé z ostatních koncernových značek. Zatímco ve zmiňovaném roce 1927 navštěvovalo strojírenské učiliště 58 žákyň a žáků, dnes je na Škoda Akademii zapsáno v 15 oborech denního a třech oborech nástavbového studia téměř 900 mladých lidí. Dívky mezi nimi mají podíl téměř 13procentní.