V pátek ve 14 hodin odstartovalo druhé kolo prezidentské volby. Pouhé dvě minuty před druhou hodinou vyrazil Jan Kopecký se svojí tovární Fabií R5 vyvedenou v národních barvách oslavujících stoleté výroční vzniku Československého státu na trať šesté rychlostní zkoušky legendárního Rallye Monte Carlo. Na Mladoboleslavsku se tohle sleduje. Lidé jsou zde pyšní na auta, která tu vyrábějí i na jejich úspěchy. Chtějí být pyšní i na svého staro/nového prezidenta?

„Volby démonizujeme, vždyť prezident nemá žádný pravomoce,“ říkal starší pán svému kolegovi před volební místností v Jilemnického ulici a dodal, že se mu diví, že jde volit, když je to stejně jedno a navíc vyhrocené médii. „Není to jedno, přece nás nemůže ve světě zastupovat někdo, kdo dělá ostudu,“ opáčil druhý. Oba mužové se nedohodli. 

V Řepově u Mladé Boleslavi, kde se v minulosti jezdila legendární rychlostní zkouška Rallye Škoda, stojí obecní úřad jen nedaleko této erzety. Ve dvě hodiny před volební místností čekal starší muž. Jinak nikdo. Žádné fronty. Žádné debaty. „Napište, že dvě stovky za volby, je nehoráznost,“ řekla předsedkyně volební komise a dodala, že jí to přijde nedůstojné. Za první čtvrthodinu sem přišlo volit asi deset lidí. V Řepově s téměř sedmdesátiprocentní volební účastí z prvního kola o voliče strach nemají.

I Kolomuty mají v historii Rallye Škoda své místo. Jsou blízko Boleslavi. Bydlí zde mnoho mladých lidí, kteří se sem právě z města automobilů přestěhovali. „No ano, těch dvě stě je smutných,“ prohlásila unisono ryze ženská volební komise. „Ti, co o tom rozhodují si asi myslí, že je všechno připravené od prvního kola a sedět tu je pro nás jen a jen čest,“ vysvětlila předsedkyně komise v okrsku, který se může chlubit málem pětasedmdesáti procentní účastí. „Lidé chodí průběžně. Největší část voličů přijde v pátek, sobota je o něco klidnější,“ dodala. 

Ani Holé Vrchy nejsou od Mladé Boleslavi daleko. Ty jsou jedním z několika volebních okrsků Dobrovice. Navíc je to další místo, kam se stěhují mladí z Boleslavi. A na výsledcích voleb je to znát. Zatímco v kdysi tradiční baště pravice Mladé Boleslavi zvítězil Miloš Zeman, tak v mnoha menších obcích města automobilů vyhrál Jiří Drahoš. Holé Vrchy nejsou výjimkou. „Máme tradičně vysokou volební účast,“ řekl předseda volební komise a dodal, že nad výší odměny za druhé kolo prezidentských zůstává stát rozum i jemu. „S obsazováním lidí do volebních komisí tu ale problém nemáme, vlastně se tu takhle scházíme už poněkolikáté,“ dodal. 

Jan Kopecký byl v pátek v Monaku průběžně jedenáctý a vedl svou třídu. Až se v sobotu ve 14 hodin volební místnosti uzavřou a Česká republika se záhy dozví jméno svého prezidenta, bude na účastníky Rallye Monte Carlo čekat ještě nedělní etapa. Na nového prezidenta pak pětiletý mandát.