Výprava mladoboleslavských horolezců Petra Maška a jeho kolegy Vladimíra Hlaváče v dalekém Peru má již na kontě první zdolané horské velikány.
V pátek ráno vyšli na horu Pisco tak, jak bylo naplánováno. Už ve čtvrtek přitom oba horolezci přespali v táboře pod ní. Na náročné stoupání se vydali v pátek v nekřesťanskou hodinu, tedy už v půl druhé ráno a na jejím vrcholu se jim podařilo stanout v 6 hodin.

„Tento výstup byl pro nás spíše aklimatizační, nebyl příliš technicky náročný. Ve výšce cca 5680 metrů jsme si zvykali na podmínky v této nadmořské hladině. Stihli jsme úžasný rozbřesk slunce na jedné straně a na druhé jsme mohli pozorovat zapadající měsíc v úplňku. Byla to naprostá paráda podpořená jasnou oblohou. Zajímavé bylo i pozorovat štíty ostatních hor, které byly doslova nadosah. Nejsou vzdáleny desítky kilometrů, jak to bývá například v Himalájích,“ uvedl Petr Mašek pro Boleslavský deník.

Po pokochání okolní krajinou se horolezci vydali na sestup z hory Pisco a přitom si všimli pohledu na zajímavou horu, která se jmenuje Chopikalki a měří 6350 metrů. Ihned se chytli nového záměru tuto horu pokořit.

Nový cíl Chopikalki

V pátek proto oba sestoupili z hory Pisco až do údolí, kde pak tábořili na louce. V sobotu ráno se vydali směrem do základního tábora Chopikalki, kam jim věci pomohl vynést osel.

Odtamtud již museli Mašek s Hlaváčem naložit batožinu na záda a vydali se přes dva tábory směrem k vrcholu. Vyráželi ale v poměrně silné chumelenici, během níž napadlo velké množství sněhu. „Nebylo moc vidět a lezli jsme proto za velmi špatných podmínek. Přesto se nám podařilo vylézt až téměř na vrchol hory. K úplnému vršku jsme se však nedostali, zůstali jsme asi 200 metrů pod ním, protože pod traverzou bylo velké množství sněhu a věděli jsme, že bychom opravdu hodně pokoušeli životy a zdraví, kdybychom se toto pokoušeli překonat,“ přiznává sportovně Petr Mašek.

Horolezci se následně vydali na sestup a již v úterý zamířili zpět do městečka Yungay, tedy do místa, kde mají zajištěné ubytování a uskladněné věci. Po dvou náročných výstupech tam nabírají síly a do konce týdne hodlají podniknout další výstupy.

„Již jsme aklimatizovaní a pěkně jsme si zasportovali ve výšce 6 tisíc metrů při náročném lezení. Jsme tak připravení na další výpravy,“ dodal Petr Mašek.