Vzpomenout na své bližní budou lidé také tento víkend. A kdo si počkal na podušičkové období, rozhodně nemusí zoufat. Věnce a koše se totiž dají koupit za mnohem méně, než minulý víkend. Řada prodejců šla s cenami dolů, mnohdy až o polovinu. Velký věnec se tak dá v tuto dobu zakoupit i za méně než 100 korun. Podobně jsou na tom i velké koše.

Letošní dušičky- klid

Bez větších problémů se obešly letošní Dušičky na Mladoboleslavsku, a to jak na hřbitovech, tak i na silnicích. Potvrzuje to tiskový mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš.

„Žádné problémy nám hlášeny nebyly. Klid byl také na silnicích. Co se dopravních nehod týká, šlo v době víkendu o běžný průměr,“ uvedl Mareš.

V pohotovosti v těchto dnech byli jak státní, tak i městští policisté. Ti v Mladé Boleslavi se podle jejich ředitele Tomáše Kypty začali na okolí hřbitovů zaměřovat už několik dní před úterým, na nějž připadá Památka zesnulých. Kontroly pokračovaly i ve večerních hodinách.

Nejinak tomu bylo v Bakově nad Jizerou, kde se strážníci městské policie zaměřili na kontrolu dvou místních hřbitovů. Deníku to řekl ředitel Městské policie Bakov nad Jizerou Daniel Šulc.

„Hlídky se tam pohybovaly prakticky od rána až do večera. Během dušičkového období nebyly zjištěny žádné závady ani vandalismus,“ uvedl Šulc s tím, že do středečního odpoledne nebyl ani občany žádný problém hlášen.

Zamčeno

Nezvaným hostům brání v řádění na hřbitovech pravidelné uzamčení vstupních vrat. V městech jsou vždy otevírací doby, které se dodržují. Přesvědčili se o tom i redaktoři Deníku, kteří v den Památky zesnulých navštívili několik hřbitovů. Tam, kde byla na zdi umístěna otevírací doba, byla vrata uzamčena.

Děje se tak i na některých hřbitovech na vesnicích, jako například na hřbitově mezi Bukovnem a Líny. Většinou však zůstávají otevřené i přes noc a tedy volně přístupné. Jak se ovšem v právě skončeném dušičkovém období ukázalo, lidé mají vůči mrtvým ve valné většině úctu.