Úterý 2. listopadu – památka zesnulých.

Už tento prodloužený víkend ovšem řada lidí využije k tomu, aby svým blízkým položili věneček na hrob, či zapálili svíčku na jejich hrobě. Jednou z nich je také paní Alena Tobiášová z Bakova nad Jizerou. "Většinu věcí si vyrábím sama, jako například tuto misku s výzdobou. Za výzdobu tedy příliš nezaplatím," uvedla paní Tobiášová s tím, že zlodějů se na hřbitově v Bakově nad Jizerou nebojí, nicméně se s nimi už také měla tu čest seznámit. "Ukradli mi zde hořící svíčku na baterky, kterou jsem si přivezla z Polska, a to mě moc mrzelo," uvedla Tobiášová.

Mnoho lidí míří na hřbitov i z poměrně velké dálky, jako například Josef Pavlíček z Liberecka, který jezdí na hřbitov v Bělé pod Bezdězem. "Mám tady pochovanou babičku, kterou jsem měl velmi rád. Jako podnikatel jsem časově velmi zaneprázdněn, ale na Dušičky si ten čas vždycky udělám," uvedl Pavlíček s tím, že za nákup zboží zaplatí kolemtisíce korun. "Trochu si vyčítám, že sem nejezdím častěji, proto nechci nijak šetřit a kupovat levné věnečky u silnice za padesát korun. Kupuji větší, tedy i dražší věci - věnce a koše.Bohužel se to často libí i jiným lidem. Snad to tady vydrží aspoň ten týden," přeje si podnikatel.

Většina oslovených lidí ovšem za nákup dušičkových věcí zaplatí jen pár stovek korun. "Většinou jen zapálíme svíčku a koupíme věneček. Suma sumárum tak do dvou stovek. Myslím, že nejde o to se na hřbitově předhánět v tom, kdo bude mít dražší výzdobu, ale o to, vzpomenout si…" míní další z návštěvníků hřbitova, tentokráte v Mladé Boleslavi.

Pozor na silnicích

Na silnicích v těchto dnech očekávejte více policejních hlídek. Podle sdělení mladoboleslavského policejního mluvčího Ladislava Mareše patří toto období tradičně k jedněm z nejvíce rizikových. „Na silnice často vyráží takzvaní sváteční řidiči, kteří za volantem neseděli třeba celý rok,“ upozorňuje Mareš.

Motoristé by tak víc než kdy jindy měli být připraveni opravdu na všechno! Za zmínku také stojí, že ráno a v podvečer se teploty začínají blížit i pod bod mrazu, což může zaskočit právě méně zkušené motoristy!

Auto není trezor

Je to neustále omílaná, možná už úsměvná poučka, avšak tradičně na ni dojede několik lidí. „Některé hřbitovy se nacházejí na odlehlých místech, na což by řidič měli pamatovat. Auto není trezor, a proto by si měli dávat velký pozor na to, aby v nich v době návštěvy hřbitova nenechávali cenné věci,“ upozorňuje mluvčí policie. Jak už Boleslavský deník informoval, k vykradení auta stačí zlodějům i pouhých 180 vteřin!

V pohotovosti budou také strážníci městské policie. Stejně tak tomu bude i v Mladé Boleslavi. Potvrzuje to i jejich ředitel Tomáš Kypta. „Strážníci mají již od čtvrtka až do úterý 2. listopadu nařízeno z důvodu předpokládaného většího počtu návštěvníků hřbitovů navýšit kontrolní činnost. Jde o kontroly na parkovištích, především z důvodů krádeže z vozidel a vloupání do nich,“ uvedl Kypta.

Strážníci se ve večerních hodinách zaměří také na kontroly samotných hřbitovů. Cenné věci na hrobech zajisté přilákají zloděje.