Hasič slibuje svůj život při potřebě zachránit druhé. Ano. I o tom je hasičský život – slib, který složil každý, koho v uniformě profesionálního hasiče uvidíte. Stejně jako technik strojní služby Dušan Konývka, který pracuje u hasičů už dvacet tři let.
Dvacet tři let je vážně hodně dlouho. Začněme přáním. Co byste si přál?
Aby kluci, kteří dělají svou práci poctivě, zachraňují lidi, byli patřičně oceněni.
Od konce minulého roku mají hasiči nového ředitele Jana Hadrbolce. Jaká jsou vaše očekávání?
Věřím, že hasiče povede správnou cestou. Nesmíme spát, musíme být akční a makat! Chtěl bych se vrátit zpátky do okresu…
Dříve bylo operační středisko, situované do objektu Hasičského záchranného sboru v Mladé Boleslavi, přijímalo tísňová volání na linku 150 ze svého teritoria a následně řídilo zásahy hasičů, od dubna minulého roku došlo k zásadní změně. Jak tuto změnu vnímáte?
To jsem měl na mysli. Domnívám se, že člověk, sedící v Kladně, nemůže popsat vzniklou situaci, například požár, který vypukne na nějakém místě Mladoboleslavska. Ani místní nezná všechna zákoutí a správně navést hasiče, je základ.
Vaše působnost je teď na pěti místech. Mladá Boleslav, Bělá pod Bezdězem, Mnichovo Hradiště, Benátky nad Jizerou a Stará Boleslav. Dá se to zvládat?
Dá a musí se to zvládat. Je to ale samozřejmě náročné.
Máte pomocníky. Jak funguje spolupráce s hasiči dobrovolnými?
Myslím, že velmi dobře. Právě nedávno jsem se zúčasnil v Semčicích jejich sezení, kde hodnotili uplynulý rok. Ti mají JPO trojku, tedy jezdí na výjezdy, mají dýchací přístroje, takže pomáhají. V minulém roce vyjížděli jednadvacetkrát.
Hasiči zachraňují, ale sami se také kolikrát ocitnou v ohrožení života…
Nemusíme chodit do doby dávno minulé. V minulém roce měli dva hasiči právě ze Semčic dopravní nehodu. Narazili do stromu mezi Pěčicemi a a Semčicemi. Vypadalo to velice špatně, šlo jim o život. Vrtulník je odvážel a oni teď chtějí osobně poděkovat svým kolegům, kteří je zachránili, a já organizuji jejich setkání, u kterého by měl být i pan ředitel. Mohu vám říct, že i ve chvíli, kdy vám to vyprávím, mi jde mráz po zádech.
Stává se to často?
Právě, že to vůbec není častý jev. Chodí nám sice občas písemná poděkování, ale osobní poděkování jsou velmi vzácná.
Co byste rád změnil? Co vás řekněme trápí?
Rád bych, aby práce hasičů byla oceněna. Aby mohli oni sami více cítit, že jejich práce je potřebná a že to tak lidé vnímají. Přál bych si, aby u ocenění jejich práce mohly být i jejich rodiny, které jsou jejich velkou oporou. I pro ně by to bylo zadostiučinění, když ten jejich chlap musí na základě telefonátu rodinu opustit a jede pomáhat ostatním, kteří jsou právě v ohrožení života…
Hasičská území
Strategická místa, v nichž sídlí profesionální hasiči, jsou v Mladé Boleslavi, v Bělé pod Bezdězem, Mnichově Hradišti, Benátkách nad Jizerou a ve Staré Boleslavi.
Počet výjezdů
V minulém roce hasiči ze všech pěti území vyjížděli ke dvěma tisícům osmi stům případů. Na každý den to vychází průměrně na 8 výjezdů. Z toho bylo 419 požárů, 541 dopravních nehod a 2875 bylo ostatních zásahů.
Vodní odborníci
Podle našich informací by se právě profesionální hasiči z Mladé Boleslavi měli stát jakýmsi centrem hasičů – odborníků, kteří budou specialisté na povodně a pomoc při povodních. K tomu by časem měli mít, pokud to tedy takto dopadne, i speciální vybavení.
Šedesátka na krku
Mladoboleslavští hasiči oslavili v minulém roce šedesátku. K tomuto výročí vyšla kniha s názvem Historie profesionální požární ochrany v Mladé Boleslavi 1945-2013. Jejím autorem je bývalý ředitel územního odboru Mladá Boleslav HZS Středočeského kraje Jan Lejsek. V knize najdete spoustu zajímavých věcí, ocenění hasičů, nebo vývoj hasičské techniky. Škoda jen, že v závěrečném seznamu všech hasičů, kteří kdy jako profesionální hasiči v Boleslavi pracovali, někteří chybí…