Cihly, prkna a suť na každém kroku. Píše se nejspíš poslední kapitola nechvalně proslulého domu stojícího na konci městyse Brodce. Ruinu, se kterou si léta vedení obce nevědělo rady, její obyvatelé rozebírají a rozprodávají na stavební materiál. V okolí objektu však nyní hrozí vážné nebezpečí úrazu.

„Cihly prodáváme za tři koruny kus," říká jeden z posledních obyvatel domu, který na nemovitost podle vlastních slov dohlíží. „Za chvíli by si pro ně měl přijet zájemce," dodává.

Z budovy na přelomu června a července zmizela plechová střecha, tu prý zdejší obyvatelé prodali za dvě basy piva. První cihly následovaly krátce po ní. Nyní už z domu zbývá pouhé torzo. Obyvatelé vybourali okenní rámy a části zdí kolem nich rozebrali na stavební materiál.

Změny nastartovala petice studentů

K dramatickému vývoji situace došlo po sepsání petice, za kterou stojí studenti ze SOU a SOŠ Horky nad Jizerou. Protože nevzhledný objekt nelze cestou na Horky minout a škola nezřídka přijímá i zahraniční návštěvy, studenti oficiálně proti strašidelnému domu vystoupili. Na petici záhy reagoval Cyril Koky, koordinátor pro etnické menšiny z krajského úřadu, který zajistil matkám s dětmi a těhotným ženám ubytování jinde.

„Všichni jsme přestěhovaní na ubytovnu v Bezně. Nikdo už tady nebydlí. Teď to tady musíme zbourat a všechen bordel uklidit," řekl Boleslavskému deníku jeden z obyvatel domu.

Majitelé by skutečně měli jednat okamžitě. Dům je kvůli zásadně nevyhovujícímu stavu v hledáčku Policie ČR i mladoboleslavského stavebního úřadu. Jenže vlastníků je mnoho a většina z nich má trvalé bydliště hlášené na Magistrátu města Mladá Boleslav. Budovu totiž před lety koupil podnikatel Tibor Potor a na tehdejší obyvatele ji převedl. Kde je těmto lidem konec dnes, nikdo neví.

Stavební úřad hrozí

„Zabezpečit objekt proti vstupu je nutné okamžitě," konstatuje referentka stavebního úřadu Lenka Kučerová. „Do 30 dní po obdržení obsílky musí majitelé doložit statický posudek, jinak budou čelit sankcím. Zatím to vypadá, že ze všech vlastníků se nám podaří kontaktovat pouze jednoho," dodává Kučerová. Na dům je navíc uvalená exekuce.

Podle stavebního úřadu by okamžitě celý objekt měl být obehnán páskou a označen cedulemi. V pondělí ráno navíc policisté z Benátek přijali hlášení, že komín se nebezpečně naklání a hrozí pádem.

Městys Brodce už od stavby, která nejednomu člověku způsobila šediny, dává ruce pryč. Legislativa obci žádný zásah neumožňuje a brodečtí navíc odmítají plýtvat na letitý problém další energií. Vedení městyse toto ostatně vzkázali obyvatelé v anketě.

Strach však jímá i městys Bezno, kam se lidí z Brodec přestěhovali. "Máme strach z toho, že se v Bezně stane to samé, co v Brodcích. To by bylo hrozné, protože právě na příkladě Brodců je vidět, že se s tímto problémem nedá pořádně nic dělat," zoufá si starostka Bezna Ludmila Novotná. 

Sbírka na úklid?

„Mrzí nás, že Brodce už se tímto problémem nechtějí zabývat. S ředitelem horecké školy Vratislavem Moravou uvažujeme nad veřejnou sbírkou, ze které by se na jaře zaplatil generální úklid celého místa," vysvětluje starosta Horek Jaroslav Skála.

Jak starosta upozorňuje, myšlenka je zatím pouhým nápadem. Není podle něj ovšem vyloučeno, že poslední nájemníci se po zimě už nevrátí a barabizna zůstane ponechána svému osudu.