Ve většině měst je vyhláškou zakázáno venčení psů bez vodítka, za což hrozí majitelům pokuta až několik set korun. Tento přestupek však strážníci řeší spíše výjimečně. Větším problémem podle nich zůstává, že majitelé po svých psech neuklízejí exkrementy. Zároveň se ale shodují, že tento prohřešek je téměř nemožné dokázat.

„Úmysl je těžké prokázat, protože když majitelé věnčící psy spatří strážníka, samozřejmě po svém mazlíkovi okamžitě vzorně uklidí,“ říká velitel městské policie Mladá Boleslav Tomáš Kypta a dodává, že za exkrementový přestupek je hříšníkovi málokdy udělena pokuta.

„Hlídka všem pokaždé dohlédne na to, aby majitel psa učinil nápravu,“ konstatuje Kypta, jehož slova potvrzuje i kolega ze sousedního Mnichova Hradiště Petr Kožený.

Jediná možnost, jak majiteli dokázat, že po svém psovi neuklidil, je chytit ho přímo při činu. Nebo důkaz dohledat na kamerovém systému. „To je ale velmi komplikované a především časově náročné,“ přiznává Petr Kožený.

V Mnichově Hradišti přitom majitelé čtyřnohých chlupáčů dostávají při placení poplatku sáčky na psí exkrementy. A v případě, že jim dojdou, mohou si je vyzvednout i během roku.

Některá města nabízejí zvířatům a jejich majitelům možnost sportovního i volnočasového vyžití. Například v Mladé Boleslavi jsou zřízeny tři psí parky, kde se psi pod dozorem svých pánů mohou volně proběhnout bez vodítka. Benátky nad Jizerou ani Mnichovo Hradiště tuto možnost nenabízejí.

Ve všech městech je nutné každý rok uhradit poplatek za psa. Ten se pohybuje většinou od dvou stovek do patnácti set korun. Záleží na tom, zda majitel se psem bydlí v rodinném domě nebo paneláku, ve městě nebo vesnici i na dalších okolnostech. Částka stoupá s počtem chovaných psů, poplatek za druhého bývá vyšší.

Peníze z poplatků za psy jdou do rozpočtů, na nic konkrétního v souvislosti se psy se však nevyužívají. Třeba v Mladé Boleslavi už v letošním roce vybrali přes milion korun, což je prý standardní průměr.

Poplatky za psy.Zdroj: Deník