Pořádné překvapení čeká na obyvatele Mladé Boleslavi.

Radost z něho ale mít nebudou.

Boleslavský deník totiž zjistil, že radou města prošel nekompromisní plán, jak dostat z peněženek obyvatel města automobilů pořádné peníze navíc. Zvýší se daň z nemovitosti.

Po zdražení vstupného na koupaliště, zdražení jízdného v autobusech či zpoplatnění jarmarku je to další útok na rodinné rozpočty obyvatel. Rozdíl je však v tom, že platbě daně z nemovitosti se žádný majitel nevyhne. Zaplatit jednoduše musí.

Návrh již prošel radou města

Mladá Boleslav se rozhodla, že daně z nemovitosti zvýší skoro trojnásobně, respektive využije takzvaný koeficient 3. „Ano, je to pravda, tento návrh prošel radou města,“ potvrdil Boleslavském deníku náměstek primátora Jiří Bouška, jehož jménem bude návrh předložen zastupitelům.

Opozice s tímto krokem nesouhlasí. „Vím, o tom, ale ještě jsme o tom na klubu nemluvili. Osobně mi to přijde jako nešťastné rozhodnutí a další zatížení občanů města, jen aby se zaplnil vydrancovaný rozpočet. Nesouhlasím s tím,“ řekl Horčička.

Podle náměstka Boušky se ale o celé věci bude ještě jednat právě s ohledem na silné zatížení jednotlivých občanů. Rozhodovat budou zastupitelé v druhé půlce června. Že by však koalice, která má v zastupitelstvu většinu, návrh odmítla, lze jen pochybovat. Stejně to dopadlo i v případě jízdného v městských autobusech.

Rána pro lidi v důchodu

Pro mnohé to bude opravdu silná zátěž. „To by pro nás byla rána. Máme sice domek se zahrádkou, ale jsme s manželem v důchodu. Já jsem pracovala jako zdravotní sestra a mám důchod minimální, pokud budeme platit daň třikrát vyšší, tak ten měsíc už nám nezbudou peníze ani na jídlo,“ odhadla pro Deník paní Marie, jež spoluvlastní domek s pozemkem v mladoboleslavské Havlíčkově ulici. „Budou nám muset pomoci děti, které to tady stejně jednou zdědí,“ dodává její manžel.

Podle náměstka Boušky ale město jen využívá zákonné možnosti tak, jako to udělala jiná města. „Některá města to udělala už v roce 2009, my se teprve dostáváme na jejich úroveň,“ tvrdí Bouška. Peníze prý město využije například na spolufinancování projektů podporovaných Evropskou unií. „Rozhodně je nevyplýtváme na nějaké provozní výdaje,“ zdůraznil Bouška.

Lidé zaplatí o tisíce více, město získá miliony

V současnosti vyjde daň za průměrný rodinný domek se zahradou od cca 1600 do 2000 korun. Teď se může až ztrojnásobit. Více zaplatí i všichni vlastníci či spoluvlastníci bytů a pozemků, majitelé zahrádek či garáží.

A město si do svého rozpočtu přijde na pěknou sumu. V roce 2010 na dani z nemovitosti vybralo město přes 36 milionů korun.

Nyní z toho vezme sumu, kterou samo může ovlivňovat a přepočítá podle zákona koeficientem 3. Tím získá k loni vybrané sumě ještě dalších 36 milionů korun navíc!

Pokud návrh projde, začne platit v Mladé Boleslavi od začátku roku 2012.