„Náš klub má minimálně patnáctiletou historii. Ve světě nás jezdí aktuálně kolem pětatřiceti tisíc. Od klasických motorkářů se lišíme tím, že jsme primárně rodinný klub, to znamená, že s námi jezdí všechny věkové kategorie, sociální skupiny a podobně," vysvětlil Jaroslav Schmid, první oficír klubu.

Poznamenal, že jako správní milovníci burácivých strojů na dvou kolech mají rádi dobré jídlo i dobrou muziku.

A co stálo za nápadem uskutečnit první ročník motorkářského odpoledne? Jak sdělil Jaroslav Schmid, prostě náhoda. Když jednou oslavoval narozeniny s klubem motorkářů, seznámil se s klientkou Centra 83 Darinkou Šrámkovou, která má ráda motorky. Slovo dalo slovo a akce byla na světě.

„V tu chvíli jsme si řekli, proč bychom nepřijeli, stroje neukázali a nepobavili se. Nechtěli jsme machrovat s motorkami, ale držet se hlavního poslání, který klub má, a to je charitativní činnost," popsal Jaroslav Schmid, který by z akce rád udělal tradici.

U návštěvníků, kterými byli převážně klienti Centra 83, sklidili motorky velký obdiv. Přestože se návštěvníci nejdříve ostýchali, nakonec se nechali přemluvit a do sedla silného stroje si sedli. Ti odvážnější se dokonce chytili za řídítka a alespoň na pár chvil si představili, jaké je to být motorkářem a mít vítr ve vlasech. Kromě toho byli majitelé motorek připraveni odpovídat zvědavým dotazům. A že jich bylo požehnaně. Nejen kluky zajímalo, k čemu je tohle tlačítku, nebo proč je na řídítkách tahle páčka.

Neotřelý nápad

„Rádi zkoušíme nové věci a nápad se nám zdál jako velmi dobrý a neotřelý. Akci jsme zároveň pojali jako takové rozloučení před prázdninami. Chtěli jsme neformální veselé setkání s navenek drsnými motorkáři a klienty, což se povedlo," hodnotí Martina Svárovská z Centra 83. Podle ní klienti nejvíce ocenili, že si motorkáři na ně udělali čas, povídali si s nimi a své stroje jim představili.

Kromě prohlídky motorek byla připravena i spousta soutěží, například motosoutěž na koloběžkách, kde účastníci museli ujet trasu s překážkami za nejlepší čas. A protože majitelé motorek byli dětem k dispozici, strávili s nimi i tuto disciplínu. A protože při pohybu vyhládne, nechybělo samozřejmě občerstvení a zázemí, o které se postarali nejen zaměstnanci, ale také dobrovolníci.

„Klienty zajímalo nejen vystoupení rockové kapely Starwalk či zpěvačky Michaely Šrámkové, ale i malování na obličej, česání i tetování," dodala Martina Svárovská s tím, jí samotné udělaly radost nadšené reakce návštěvníků.