řiatřicet studentů a zhruba patnáctka pedagogů ve Skalsku neprožívá právě dobré dny.

Syn ředitele a zakladatele školy Pavla Hiřmana byl před několika dny obviněn v souvislosti s držením drog. „Bylo u něj nalezeno pětatřicet gramů žlutobílé krystalické látky, pravděpodobně pervitinu, a sušený rostlinný materiál, morfologicky odpovídající konopí," potvrdila policejní mluvčí Lenka Sikorová.

Škola se sice v minulosti skutečně s problémy s drogami potýkala, nicméně v posledních letech se ji v tomto ohledu povedlo „vyčistit". Potvrzují to nejen pedagogově, ale i současní studenti, s nimiž včera Boleslavský deník hovořil. Na straně školy stojí také rodiče všech současných žáků.

„Michal Hiřman, který byl v souvislosti s drogami obviněn, skutečně tyto problémy měl a má. Nicméně není již zaměstnancem školy, a pedagogem v podstatě nebyl nikdy, pouze se staral o informační technologie, spravoval síť a zaskakoval ve výuce IT," uvedl zástupce ředitele školy Lukáš Berndt s tím, že obviněný muž dostal ze školy okamžitou výpověď.

Kauza je skvěle načasovaná, momentálně se totiž na uměleckých školách podávají přihlášky ke studiu. Někdo vytáhl tři roky starý studentský film, který školu popisuje ve velmi nelichotivém světle, a poslal jej médiím. Ve spojitosti se stíháním ředitelova syna to školu staví do světla drogového doupěte, kam by dítě chtěl poslat málokdo.

„Určitě nechci popírat, že problémy s drogami na téhle škole byly. Ovšem v minulém roce jsme se jich díkybohu zbavili, studenti, kteří s tím byli spjatí, jsou ze školy pryč, několik jsme jich museli dokonce vyhodit. V tuhle chvíli dám ruku do ohně za to, že je škola čistá," dodává další z pedagogů, Jakub Skalák.

Kámen úrazu byl v tom, že součástí areálu školy na zámku ve Skalsku je i internát, a také byt ředitele školy a jeho rodiny. V jednom z pokojů bydlel i Michal Hiřman, za nímž chodily podivné návštěvy, podle místních lidí spojené s drogovou scénou.

„Můj syn Michal v tuto chvíli nemá se školou už nic společného. Přebývá nejspíš v bytě, který máme v Praze," uvedl k celé kauze ředitel, který se podle svých slov o trestním stíhání syna dozvěděl až díky reportáži televize Prima. Rovněž dodal, že celou kauzu vnímá jako pomstu jednoho z bývalých studentů, který byl ze školy vyhozen, a to dokonce dvakrát.

S tím se ztotožňují i další učitelé a rovněž současní studenti. „Mrzí mě, že to na školu hází tak negativní světlo. Já jsem se tady skutečně s ničím podobným za tu dobu, co zde studuju, nesetkal. Nikdo mi nenabízel ani drogy, ani alkohol, a pravidla na internátu jsou nyní poměrně striktní. Nicméně současný pan ředitel mě příliš nepřesvědčil o tom, že se k tomu postavil tím nejlepším možným způsobem," řekl nám student prvního ročníku Václav Vágner.

Stejně jako jeho spolužáci a zaměstnanci školy je si ovšem vědom toho, že dopad celého drogového skandálu může být pro školu likvidační. Pokud rodiče potenciálních studentů uvěří, že škola „jede" v drogách a nepřihlásí se dostatek zájemců o studium v příštím roce, mohla by být v krajním případě i zrušena.

„Je to ten nejčernější scénář, ale ta hrozba tu je. Bohužel to zcela absurdně přišlo právě ve chvíli, kdy se nám začalo dařit, naši studenti jsou úspěšní a škola získává čím dál lepší zvuk a jméno," říká Lukáš Berndt.

Kauzou se bude zabývat i správní rada školy, která by se měla sejít v polovině prosince. Její stanovisko a výsledek jednání bude pro další osud školy nejspíš klíčové.

Michal Hiřman je vyšetřován na svobodě a v tuto chvíli mu hrozí pět let vězení.