Příjemné počasí bylo dobrou pozvánkou pro milovníky kolečkových bruslí a zdravého pohybu.

Nedaleko Bělé v bývalém vojenském prostoru Vrchbělá se v sobotu otvírala jedinečná in-line dráha. Na den otevřených dveří se dostavily desítky vyznavačů in-line bruslení i cyklistů.

Všichni měli jedinečnou možnost si vyzkoušet sedm kilometrů cest ve členitém terénu.

„In-line dráha Bezděz je jiná už v tom, že to není rovina jako jinde, nebo relativně nudný okruh jako na stadionu v Mladé Boleslavi," řekl Petr Manďák, jeden z poradců při budování tohoto zařízení.

Celý areál s hotelem, cyklostezkami, skateparkem i rozhlednou buduje Středočeský kraj nákladem 200 milionů korun, přičemž zhruba tři čtvrtiny nákladů pokrývá dotazce z evropských fondů.

Vše, kromě asfaltových cest a několika cedulí, zatím připomíná rozsáhlé staveniště. Ale na přelomu jara a léta příštíhoroku by podle slov zástupců Středočeského kraje mělo být vše dobudováno. Je fakt, že i v době sobotního sportovního dne zedníci na stavbě hlavní budovy usilovně pracovali.

Slunečný den o prodlouženém víkendu přilákal za Bělou řadu sportovců. I když je znatelné, že do finálního stavu ještě hodně chybí, byli z místa nadšeni.

„Je to tu nádherné. Určitě to je vynikající nápad tady udělat takový areál. Jen nám připadá dráhy místy příliš úzká," říkají manželé Novákovi, kteří si řijeli také dráhu vyzkoušet.

To, že by se na mnoha místech hodilo alespoň o pár decimetrů více asfaltu, uvedla i řada dalších návštěvníků dráhy.

„Dneska bruslím poprvé, ale nespadnul jsem," říká malý Mareček Bušanský.

Byl s rodiči také na dráze a bylo patrné, že se mu jízda na kolečkových bruslích velmi líbila. I když říkal, že rád hraje fotbal a obdivuje motokáry. Po dráze se pak ještě proháněl na kole a bylo jasné, že pohyb asi šestiletého klučinu skutečně baví.

On, stejně jako všichni ostatní, měl možnost si na místě zapůjčit kolečové brusle a jízdu si vyzkoušet.

„Trochu jsem už na kolečkových bruslích jezdila, ale neumím moc bruslit," říká další z návštěvnic Helena Tomanová z Bělé pod Bezdězem.

„Chodila jsem na malou dráhu na rovince, která je nedaleko. Ale tady je to úplně jiné. Pravidelně nebruslím. Moc se těším, až to celé bude hotové, vypadá to skvěle. Mám to sem kousek cesty," dodává.

„Počítáme, že v areálu v budoucnu bude půjčovna sportovního vybavení včetně bruslí," řekl také Petr Manďák, který měl den otevřených dveří na starosti.

„Tím, že tu bude hotel a další zázemí to bude ideální místo na víkendový sportovní pobyt. Přitom je to kousek na Bezděz i jiná zajímavá místa," doplnil Manďák.

Slavnostní dopoledne zahájil krátkou ukázkou akrobacie na in-line bruslích. Potom se stal průvodcem zájemců na první projížďce po dráze.

Dráha by měla mít celoroční využití. V zimě se plánuje, že by mohla být využívána lyžaři, běžkaři. Součástí areálu bude po dokončení také lanové centrum a lezecká stěna, minizoo, výběhy s koňmi a také areál pro cyklotrial.

Výstavba a financování areálu jsou trnem v oku středočeské ODS. Ta podobně jako výběrová řízení u oprav Středočeského turistického a informačního centra v Praze nebo zahrad na zámku v Buštěhradu i projekt ve Vrchbělé zpochybňuje. Podle ní nejde zjistit konečná cena těchto zakázek.

Naopak zahájení provozu dráhy přítomný náměstek hejtmanky Středočeského kraje Robin Povšík ve své krátké řeči uvedl, že je rád, že se nakonec podařilo zabránit tomu, aby v tomto místě vzniklo golfové hřiště pro omezený počet lidí.

Sportovní areál, podle jeho slov, bude sloužit podstatně většímu množství osob a bude všem mnohem prospěšnější.