Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevěné plastiky sochařů z Kosmonos na dva roky zaberou výstavní sál muzea

Mladá Boleslav - Rod Jelínků z Kosmonos není třeba sáhodlouze představovat. Jde o slavné řezbáře a sochaře, jejichž první díla se pod jejich rukama začala rodit už v 17. století, tedy v době, kdy Kosmonosy vlastnil šlechtický rod Černínů. A právě na jejich panství vznikla umělecká dílna, z níž pochází vrcholné kousky barokního umění dřevěné a kamenné sochy a sousoší. Dodnes si je můžeme prohlédnout nejen v sakrálních stavbách v okolí, ale i napříč krajem.

26.11.2015
SDÍLEJ:

Muzeum MladoboleslavskaFoto: archiv města

Muzeum Mladoboleslavska právě dnes v 16 hodin otevírá dlouhodobou expozici, která se příznačně jmenuje Barokní dílna rodu Jelínků. A jak prozradil ředitel muzea Luděk Beneš, návštěvníci zde zhlédnou soubor dřevěných plastik, které členové rodiny vyrobili pro potřeby kostelů a dalších staveb na Mladoboleslavsku. Setkat se s nimi můžeme například v Bakově nad Jizerou, Mnichově Hradišti, ale také v Dolním Bousově, Markvarticích, Březně či Sobotce.

„Zejména díla Josefa Jiřího Jelínka a jeho synovce Martina Ignáce Jelínka zaujímají velmi důležité místo na české barokní scéně. Svou formou se hlásí k radikálnímu baroku braunovské dílny a stávají se tak pro nás dalšími zprostředkovateli tvarosloví berniniovského italského baroka," nastínil ředitel muzea.

Znikát vzkříšení Krista

Expozice kromě jiného ukazuje také řezbářskou virtuozitu, kterou do figur světců a světic vložili právě výše jmenovaní sochaři. V interiérech muzea však nebudou chybět ani práce zakladatele dílny, kterým byl Václav Jelínek. „Za opravdový unikát lze považovat vzkříšení Krista z roku 1697. Jde o jedno z mála dochovaných děl, ze kterého můžeme číst Václavovu signaturu," upozornil Luděk Beneš. Záhy dodal, že téměř všechny plastiky, které lidé mohou prozkoumat do detailů, pochopitelně z patřičné vzdálenosti, jsou polychromované a prošly rukama odborných restaurátorů.

Mezi vystavenými exponáty návštěvníci poznají také velké plastiky andělů, které původně tvořily vybavení hlavního oltáře zdejšího kostela sv. Havla.

Zapůjčení z Dobrovice

Pozornosti zájemců však neunikne ani soubor drobných sošek Čtrnácti svatých Pomocníků. A čím jsou tak významní? Na míru by totiž podle Luďka Beneše padly do kostela v Dobrovici, který patří do litoměřického biskupství. A právě to ho ze svého depozitáře zapůjčilo na dlouhodobou výstavu do města automobilů.

Rod Jelínků, který v Kosmonosích pracoval zhruba od sedmdesátých let 17. století do počátku 19. století, se neproslavil pouze na Mladoboleslavsku. Jejich děl si můžeme všimnout i v dalších regionech. Sochy v minulosti tvořily nejen krajinné dominanty ve volné přírodě, ale také vylepšovaly vzhled obcí. „Samozřejmě je najdeme i v interiérech a exteriérech kostelů na Mladoboleslavsku, Jičínsku, Semilsku, Turnovsku či Liberecku," vyjmenoval lokality ředitel muzea s tím, že výstava v prostorách hradu bude trvat dva roky.

Mohlo by se zdát, že ateliér měl zdárné podmínky k tomu, aby se dochoval dodnes. Jenže jak víme z historických pramenů, nebyl ušetřen sestupných kvalitativních tendencí, které zasáhly české sochařství během osmnáctého století. Ateliér skončil a není známé ani datum úmrtí posledního člena mistra Martina Ignáce Jelínka.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
26.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení