Všechno mají nyní ve svých rukou občané. Jen na nich záleží, jak upravený hlasovací lístek hodí do urny. Čas na to mají ještě do sobotní 14. hodiny.

Nic mimořádného

Někteří lidé spěchali odvolit hned po pátečním otevření volebních místností. Třeba právě na magistrát. Fronta se sice nevytvořila, ale hlouček ano. Deníku to potvrdila Zdeňka Pejtová; zapisovatelka jedné ze čtyř volebních komisí působících právě na magistrátu. „Před druhou hodinu už tu čekalo asi pět lidí,“ konstatovala.

Nouze o voliče pak nebyla ani v dalších hodinách. „Procenta jsme ještě nepočítali, ale zatím to vypadá dobře,“ zhodnotila účast po páté odpolední. „Vše probíhá jako při jiných volbách a nic mimořádného se nestalo,“ řekla Deníku.

Stejné informace měla dvě a půl hodiny po otevření volebních místností služba na operačním středisku městské policie: strážníci nemuseli řešit nic, co by s volbami souviselo. To, že byl v prvních hodinách voleb klid i na celém Mladoboleslavsku, uvedla policistka Lucie Nováková. „Vše běží bez narušení,“ řekla Deníku. Připomněla ale, že policisté jsou připraveni: „Bezpečnostní opatření je ve všech obcích i městech.“

Ne že by však nic nezaskřípalo. V souvislosti s fungováním volební místnosti na Ptácké ulici to ještě v pátek ráno vypadalo na otazníky větší, než jaké přináší loterie volebních výsledků. Přivezou dřevo? Nepřivezou? Tradičně se zde totiž volí v prostorách baráčnické rychty, kde mají kamínka. Uklidnění přišlo půl druhé hodiny po poledni. Objednaná zásilka dorazila ještě před otevřením. Nakonec však ani zatápět nebylo třeba, řekla Deníku Šárka Charousková z magistrátu. „Je krásný den,“ připomněla.

V regionu byl prvotní elán voličů proměnlivý. Pozvolný rozjezd zaznamenala třeba volební komise v malé obci Koryta nedaleko Mnichova Hradiště. Dvě a půl hodiny po začátku voleb stále mohli členové tamější komise spočítat příchozí na prstech. Protože ale jde skutečně o malou vesnici, na procenta odhadovali účast mezi deseti a patnácti. A dřívější zkušenosti hovoří jasně: ještě do večerního zamykání dorazí zhruba polovina voličů.

Předseda volební komise v obci Rabakov nedaleko Mladé Boleslavi Josef Teplý se v té chvíli mohl pochlubit už 34procentí účastí. A podle minulosti odhadl, že celkově to bude kolem 70 procent. Objevili se však také lidé, kteří volit nešli. „Měli jsme tu i kontrolu – a vše bylo v pořádku,“ poznamenal Teplý.

Nezájem o Senát

Na Mladoboleslavsku mohou voliči vybírat nejen nové týmy pro své radnice, ale i svého zástupce do Senátu. Mezi sedmi kandidáty figuruje po dvou lékařích, dvou ekonomech a dvou umělcích; další je majitelem firmy. Zdaleka ne všichni příchozí ale mají o volbu senátora zájem, řekla Deníku Helena Tomanová, zapisovatelka volební komise působící ve školce v Bělé pod Bezdězem.

„Hodně lidí volí jen do zastupitelstva; druhou obálku nechtějí,“ konstatovala. Vše ale ještě může změnit. Tři hodiny po začátku voleb Tomanová zhodnotila voličskou účast jako „zatím nic moc“. „Z 548 zapsaných voličů dosud přišlo 75 lidí,“ upřesnila.

Méně lidí než dřív

Večer se volební komise zpravidla shodovaly, že ve srovnání s parlamentními volbami se zájem občanů jeví jako nižší. Kontrolní skupiny, které objížděly jednotlivé volební místnosti, se většinou dozvídaly, že dorazilo kolem 30 procent voličů – někde však zatím odvolila jen zhruba pětina; tedy 20 procent.

„Může se to ale výrazně změnit i během hodiny,“ upozornila vedoucí oddělení správních agend krajského úřadu Eva Jůzová. Za pravdu jí dává paní Andrea. „My se s manželem chystáme vydat volit po zprávách – a sousedi, myslím, půjdou taky,“ poznamenala.

Například předseda ČSSD Jan Hamáček, který doma v Mladé Boleslavi přišel k urně už hodinu po začátku voleb, poznamenal, že za úspěch by považoval celkovou účast nad 50 procent. Mezi 2064 okrsky, které ve středních Čechách jsou, ovšem lze zaznamenat opravdu velkou rozkolísanost.