Hrůzný pohled pro cestující, šokující okamžiky pro matku a zraněné miminko! To vše kvůli tomu, že se maminka rozhodla vyjet i s dítětem v kočárku na autobusové lince z Luštěnic do Mladé Boleslavi.

Miminko vyletělo na schody

Na cestu se vydala minulou středu a zpočátku vše vypadalo jako obvykle. Jenže na kruhovém objezdu v Mladé Boleslavi na Jičínské ulici naproti Intersparu se stalo něco, co by ženu v životě ani nenapadlo. Kočárek se totiž zřejmě vlivem odstředivé síly při průjezdu kruhovým objezdem převrátil.

„To krásné miminko doslova vyletělo z kočárku a spadlo hlavičkou na schody u dveří. Úplně se tam pomlátilo, byl to hrozný pohled, ještě teď z toho mám husí kůži,“ řekla Deníku cestující, která nás ale požádala o zachování anonymity.

Pro dítě přijela sanita, případ řeší policie

Autobus zastavil na nejbližší zastávce, kam pro dítě přijela rychlá záchranná služba. Podle oficiálních informací však miminko utrpělo jen lehká zranění, která nebudou mít žádné vážné následky.

Cestující údajně ihned osočili řidiče, že jel příliš prudce. „Někdo tam na něho pokřikoval, že jel jako blázen. Já jsem seděla, tak nedokážu říci, jestli jel moc rychle,“ uvedla svědkyně.

Případem už se zabývá i mladoboleslavská policie. „Policisté zatím nezjistili, že v tomto případě někdo konkrétně něco zavinil,“ uvedl policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Anketa: Jezdí s vámi řidiči autobusů opatrně?

Josef Landr

S řidiči městské hromadné dopravy jsem spokojen. Nikdy se mi nestalo, že bych se stylem jeho jízdy nebyl spokojen.
Jaroslav Vítek

Mám pocit, že někdy jezdí moc pomalu. Jediný problém, který jsem měl, byl ten, že měl řidič zpoždění, ale nakonec přijel.
Matěj Korselt

Občas řidiči jezdí rychle. Jednou se mi například stalo, že jel rychle, pak prudce zabrzdil a všichni jsme popadali.
Emílie Kloučková

Autobusem jezdím výjimečně. Když jedu, tak jsou řidiči ohleduplní. Ani jsem nikdy neslyšela, že by si někdo stěžoval.

Přepravci: My nic!

Policisté nicméně zjišťují, jestli nepochybil řidič, nebo třeba matka dítěte. Prověřují i přesnou příčinu, proč se kočárek převrátil. Není zatím zřejmé, u kterého přepravce k incidentu došlo. Podle svědků se však jedná o autobusovou společnost z Kolína. Je to taky téměř jediný tamní přepravce.

Firma se k tomu však nemá. „Nic o tom opravdu nevím, určitě bych o tom dostal nějakou zprávu,“ řekl Deníku náměstek osobní dopravy firmy Martin Pípal. Podle něho umožňují jízdu kočárků jen některé upravené autobusy, které jsou navíc vybavené pásem. Podle všeho ale kočárek pásem připevněn nebyl, jinak by se převrátit nemohl.

Kočárek v autobuse připoutejte

„Naši řidiči jsou ohleduplní. V případě, že vezou kočárek, jedou ještě opatrněji. Ale, jak říkáte, evidentně se to může stát,“ dodal náměstek Martin Pípal.

O události neví ani další významný regionální přepravce Transcentrum Bus, člen skupiny Arriva. „Obecně je možné říci, že v našich autobusech je možné cestovat i s kočárkem. Pro řidiče samozřejmě neexistují žádné předpisy, jak jet s kočárkem. Je to spíše na uvážení řidiče, jak pojede,“ sdělil Deníku vedoucí osobní přepravy Transcentra Daniel Kučera.

Bohaté zkušenosti s kočárky mají také v městské autobusové dopravě v Mladé Boleslavi. V autobusech Mercedes a Iveco jsou k dispozici pásy na připoutání kočárku. Má je tak zhruba polovina vozového parku Dopravního podniku Mladá Boleslav (DP).

„Na cestování s dětskými kočárky, dětmi a seniory jsou řidiči pravidelně proškolováni na začátku pracovního poměru, dále pak při profesních zkouškách a během roku při kontaktu s dispečery,“ uvedl ředitel DP Marek Džuvarovský.