Město automobilů ovládnou rytíři!

Právě rytířské turnaje na koních se totiž budou konat ve dnech 11. až 15. dubna v Mladé Boleslavi v parku Štěpánka.

Akci organizuje středověké rytířské divadlo Traken s tím, že ve středu, čtvrtek a pátek bude hrát od 17 a v sobotu a v neděli od 14 hodin. Rytíři se představí městu Mladá Boleslav při uvítacím ceremoniálu s představiteli města ve středu 11. dubna ve 14 hodin před magistrátem.

V divadelním představení se mohou návštěvníci těšit na velkolepá klání urozených rytířů, souboje muže proti muži, jezdeckou dovednost, spousty kaskadérských kousků a nezvyklé podívané. To vše je zakomponováno do příběhu o zlém rytíři, jeho přihlouplém bratranci a neohrožené princezně, která se jako jediná dokáže těmto dvěma zlotřilcům postavit. „Ozdobou divadla jsou dva ušlechtilí fríští hřebci a maskot celého týmu velbloudice Landyša,“ řekl za organizátory Petr Novák, který více prozrazuje v našem rozhovoru.

Jak to bude v parku na Štěpánce vypadat?

Samozřejmě tam bude stát stan, jde v podstatě o takovou mobilní stáj, kde jsou ustájeny naše koně, aby měli veškeré pohodlí, kdyby náhodou pršelo. Bude tam kolbiště, které je pod širým nebem, dále tribuna pro diváky a rytířské menší stany. Nechybí vstupní objekt do našeho areálu, který funguje jako pokladna, prodejna suvenýrů a malé občerstvení.

Co všechno v rámci programu diváci uvidí?

Začínáme ve všední dny od 17 hodin, kdy diváci vstoupí na naše kolbiště a usadí se na tribuně. Celý turnaj je koncipován jako souboj dobra se zlem, kdy to dobro zosobňuje bojovná princezna Adriana a zlo představují dva zlotřilí bratranci. To jsou rytíř Dejmond, který je velice zákeřný, podepsal vlastní krví smlouvu s ďáblem a jeho mírně přitroublý bratranec, rytíř Žumbera, jenž holduje hazardu, pití a konkubínám. Na turnaje jezdí s nekalými úmysly. Samozřejmě jsou tam i rytíři, kteří ochraňují dobro. Utkáme se v pěti rytířích na pěti koních. V první části rytíři plní dovednostní disciplíny, kdy je úkolem rytířů napichování kroužků na dřevo a sráží špalek ze středu kolbiště. Máme také speciální disciplíny, které jsou náročnější na ovládání koně, jako třeba lukostřelba, popř. hod sekerou na terč, nebo hod oštěpem na divočáka. Ten divočák ovšem není živý, je to jen atrapa. Když jsme to zkoušeli se živým, tak nám nechtěl stát, také ochráncům zvířat by se to určitě nelíbilo, přestože divočák je lovná zvěř (směje se).

Takže o adrenalin není nouze?

Je to celé koncipováno jako divadelní představení, má to svůj příběh, je to souboj s dobrem a zlem. V druhé části turnaje přichází to, na co diváci netrpělivě čekají, tedy samotný dřevcový souboj. Tam je úkolem rytířů zasáhnout přilbu nebo štít protivníka a také ho vyrazit ze sedla. Souboj může pokračovat na zemi až do úplného rozhodnutí. V tomto souboji má vítěz právo na zbroj protivníka i koně, v některých případech i na jeho rodinné sídlo.

Mohou se nějakým způsobem zapojit i návštěvníci, anebo si něco vyzkoušet?

Také máme tu možnost. Diváci si mohou zkusit hod sekerou, vystřelit si z luku na divočáka, mohou si hodit i oštěpem, aby viděli jak je to náročné i ve stoje, natož když rytíř jede na koni. Člověk musí být pozorný, ovládat koně nohama a pouze jednou rukou. Na konci představení je jízdárna pro děti, kde se mohou svézt na rytířských koních. Také je tam hezký dárek na památku, kde se mohou děti vyfotografovat děti na rytířských koních a sníme si ihned odnést.

V rámci akce u radnice se odehraje co?

Když přijedeme k radnici, tak v plném složení, tedy celá naše středověká ekvipa v plné zbroji. Přijdeme poděkovat panu primátorovi, že nám umožnil vstup do města bez zbytečných bojů a krveprolití a zavážeme se, že nebudeme loupit, plenit a ani znásilňovat či jiné neplechy páchat.

Mohl byste nám představit vaši skupinu? Kde jezdíte, co děláte a jak jste se k tomu vy sám dostal?

Máme hodně dlouholetou tradici, dá se říci, že od roku 1991 se věnuji této tématice rytířských soubojů na koních a v podstatě se dá říci, že jsem zakladatelem skupiny Traken. Většinou tu jsou lidé, kteří mají rádi historii, dělají historický šerm, popř. jsou to jezdci na koních. Procházíme průpravou, kterou vedu.

To asi může být dost nebezpečné, když se člověk třeba špatně trefí…

Samozřejmě se snažíme eliminovat rizika na minimum. Nicméně jsme jenom lidi a ne stroje a pracujeme se zvířaty, která také nejsou stroje. Bohužel se někdy i stane, že to nevyjde na 100 procent, ale to je málokdy. Například máme domluveno, který z rytířů do kterého udeří dřevcem a z koně bude sražen k zemi. Výjimečně to ale nevyjde a tak se nám u toho stanou nepříjemnosti. Já už to dělám skoro 20 let, a za tu dobu se nám stala zlomenina nohy a klíční kosti. Na tuto práci je potřeba, aby byl člověk v kondici.