Přelom starého a nového roku je obdobím zavádění nových pořádků. S jakou cenou za svoz komunálního odpadu mohou počítat obyvatelé Mladoboleslavska? Kdo ušetří a kdo bude muset sáhnout hlouběji do kapsy?

Stejně jako v minulých letech zůstává poplatek ve většině měst stejný.

Obyvatelé Mladé Boleslavi zaplatí stejně jako minulý rok, tedy 400 korun. Částka zůstává stejná už od roku 2007. Ušetřit až 180 korun na osobu za rok však lze, pokud lidé odpad důsledně třídí a nosí na sběrná místa.

Do budoucna město uvažuje o tom, že obyvatelé za svoz odpadu nebudou platit vůbec. Vše je ale podmíněno vznikem zařízení na průmyslové zpracování komunálního odpadu.

Nic se nemění v Bakově nad Jizerou, kde zůstává poplatek ve výši 500 korun, ani Benátkách nad Jizerou, jejichž obyvatelé platí 420 korun. Také Dobrovice zůstává na pětistovce a Dolní Bousov zachovává cenová kritéria nastavená v minulých letech.

V Bělé pod Bezdězem se sice o navýšení poplatku jednalo, ale rada města návrh nepodpořila. Běláci tak budou letos platit opět 480 korun.
Jinak je tomu v Kosmonosech.

Rada města Kosmonosy v prosinci navrhla zvýšit sazbu za týdenní svoz ze 450 na 500 korun. Na posledním loňském zasedání zastupitelstva však po značných peripetiích prošel protinávrh zastupitele Miroslava Štěpánka, kterým se poplatek za týdenní svoz navýšil o 80 korun na výsledných 530 korun.

Za svoz každé dva týdny kosmonoští ale zaplatí stále 430 korun.

„Náklady města na odstraňování komunálního odpadu se rok od roku zvyšují. Zatímco v roce 2012 to byly 3 miliony korun a letos 3,5 milionu, v roce 2014 to bude odhadem 4,1 milionu korun. Proti tomu je třeba bojovat. Občané musí mít větší zájem na omezování vlastní produkce odpadů," vysvětlil na prosincovém zasedání svůj návrh Štěpánek.

Oslovená města se však bez rozdílu shodují, že stále větší část obyvatelstva aktivně třídí odpad. Také tento faktor přispívá k tomu, že ve většině případů se poplatky za svoz komunálního odpadu nezvyšují. Tedy, alespoň ne dramaticky.