Stavba nového atletického hřiště za 2. základní školou na Vrchlického návrší v Mnichově Hradišti se odkládá. Na neurčito. Důvodem je dotační kauza, která na jaře otřásla ministerstvem školství a fotbalovým svazem.

Město v letošním roce uspělo s žádostí o dotaci na výstavbu sportovního areálu, jehož součástí měl být například i ovál s umělým povrchem a hřiště se zavlažovacím travnatým povrchem.

Starosta Ondřej Lochman připomněl, že se Mnichovo Hradiště o podporu projektu už dvakrát marně ucházelo v minulosti.

„Také tentokrát jsme měli pochybnosti o tom, zda máme šanci uspět, kvůli vysokému počtu žadatelů i špatné pověsti, kterou tento program měl," říká starosta.

Když v březnu na radnici dorazila zpráva o dotaci, téměř okamžitě začaly přípravy na realizaci záměru. Termín byl totiž šibeniční.

„Schválili jsme změny rozpočtu, dokončili projektovou dokumentaci, odstranili zeleň na budoucím staveništi a vybrali dodavatele. Stavba měla začít v nejbližších dnech," vysvětluje Lochman, podle kterého mělo být hřiště u školy hotové už v listopadu letošního roku.

Smlouva s vybranou firmou byla těsně před podepsáním, když se v médiích objevila zpráva o kauze, v níž šlo právě o peníze na sportoviště. Záhy následovala informace, že se další dotace ruší.

Dopad kauzy pocítili i v Mnichově Hradišti. Radnice však dodnes neobdržela žádné oficiální stanovisko ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Neúspěšný byl i pokus spojit se přímo s ministryní Kateřinou Valachovu, které starosta Lochman 15. května zaslal dopis s prosbou o individuální posouzení projektu.

„Informace se k nám dostávají prostřednictvím médií a tiskových prohlášení ministerstva. Dosud nemáme žádné oficiální vyjádření, což nás staví do naprosto bezvýchodné a nejisté situace. Bez státních peněz projekt nejme schopni realizovat a zahájení stavby také nemůžeme odkládat donekonečna," popisuje zamotanou situaci starosta, podle kterého navíc ministerstvo neumožňuje prodloužení projektu do března příštího roku.

Město už přitom do příprav investovalo zhruba tři sta padesát tisíc korun.

A teď je ještě ke všemu spojováno s podezřením ze zneužití dotací. „Často teď čelíme dotazům, jakou roli naše město hraje v této kauze," říká starosta, „postupovali jsme však v souladu se zákonem a podle veškerých pravidel."

Výsledkem korupční kauzy je, že Mnichovo Hradiště dotaci nedostane. Potvrdilo to i ministerstvo školství. Podle vyjádření oddělení vnějších vztahů a komunikace byl připravený program zrušen a zítra bude vyhlášen nový, do kterého se může město opět přihlásit. Celým procesem ale musí projít znovu. „Do nového programu se musí každý znovu přihlásit bez ohledu na to, zda před tím uspěl, nebo nikoli," zní odpověď z ministerstva.