Katusice jsou poměrně dobře rozvíjejícím se obcí, kde se stále něco děje. Všimla jsem si, že stavba neutichla ani u mateřské školy.
Ano, to je pravda. Tam jsme se letos rozhodli, že opravíme zeď, protože už byla v havarijním stavu. Myslím, že ji původní vlastníci, tedy rod Krouských, postavili v předminulém století.

Jak jsem ale viděla, není to úplně moderní zeď, že?
Přesně tak, zvolili jsme přibližně stejnou metodu, kterou byla postavena historická zeď. Tvořila ji jakási stavebnice. Tato realizace nás vyšla na nejvíce peněz, stála 500 tisíc. Žádali jsme o dotaci ze Středočeského kraje, ale neuspěli jsme. Nám to ale nevadí.

To je velká částka, vzhledem k tomu, jaký máte roční rozpočet. Jak jste stavbu zdi ufinancovali, půjčili jste si?
Ne, vždycky jdeme do akce s tím, že na to musíme mít v první řadě peníze v rozpočtu. A to je i tento případ, náklady jsme tedy bez problémů zaplatili z obecních peněz.

To je zajímavý přístup. Napadá mě, jak taková obec může mít hospodaření v černých číslech, když získat dotace je stále těžší a těžší?
Snažíme se šetřit. V podstatě investujeme jen do smysluplných záležitostí. Je pravda, že jsme si nedávno jeden úvěr brali. Bylo to na vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod. Na takhle velké dílo jsme peníze opravdu neměli. Už jsme ho ale splatili, takže nic nedlužíme.

Kromě mateřinky jste chtěli modernizovat i základní školu, která se vám každým rokem rozrůstá. Podařilo se vám to?
Určitě, aby byli naši žáci spokojení, musíme pro ně vymýšlet zajímavé aktivity. Představte si, že před lety jsme v pěti ročnících vyučovali 36 žáků, dnes v lavicích usedá 95 dětí. Dokonce jsme zabránili i tomu, aby nám školu zrušili. I proto, že je o výuku takový zájem, se paní ředitelka stará, aby škola odpovídala všem moderním trendům. V areálu školy letos budujeme například víceúčelové hřiště. Stavba, jejíž součástí bude v příštím roce běžecká dráha i výukový pavilon, se už blíží do finále.

A kdy ho zpřístupníte?
Hotové bude už teď na podzim, ale předpokládáme, že vzhledem k počasí, se začne nejvíce využívat příští rok na jaře, až se oteplí.

Získali jste alespoň na tuto akci dotaci?
Bohužel, ani teď se nepovedlo. Všechny náklady, které jsou 1,36 milionu jdou z našeho rozpočtu. Žákům nabízí spoustu sportovních možností, například odbíjenou, volejbal či tenis. Navíc nebude sloužit jen pro školní děti, ale také pro veřejnost.

Místní lidé to určitě ocení, nemusí za sportem nikam dojíždět, což je v dnešní době nesporná výhoda. Jak bude hřiště zabezpečené proti vandalům?
Budeme tam mít zaměstnaného správce, který se o hřiště bude starat. Bude ho odemykat, zamykat a také kontrolovat. Za využívání budou lidé platit symbolický poplatek, bude to několik korun.