Novinka v Boleslavském deníku - kometnáře novinářského nestora z Mladé Boleslavi Josefa Donáta!

Když jsem kdysi v devadesátých letech připravoval novinový týdeník, záviděl jsem deníkářům, že mohou okamžitě reagovat a vše čerstvé předávat svým čtenářům. Deníkový rytmus jsem si potom také bohatě užil a když jsem jako starší novinář působil v měsíčníku, pochopil jsem, že ten zas vyžaduje jiný přístup a čas zde velkou úlohu nehraje.

Nyní se mám pokusit podívat se, co přinesl čtenářům uplynulý týden v Deníku. Nejdříve nad vším vládla kauza, podle níž boleslavský primátor Raduan Nwelati hodlá žalovat středočeského hejtmana Davida Ratha za zneužití 25 milionů korun, které kraj utratil za úhradu poplatků ve zdravotnictví.

Samozřejmě se dalo čekat, že bude reagovat primátorův politický soupeř v boleslavském zastupitelstvu, a tak se čtenář od Robina Povšíka (dnes Rathova zástupce) dozvěděl, že žaloba je nehorázná od člověka, který ve městě neuznává opozici a Boleslav dovedl na pokraj ekonomického krachu. Ozval se i krajský hejtman, kterého média navíc kritizovala, že chce pro obec kde sám žije, peníze na jídelnu pro základní uměleckou školu, která tam ani není a navíc v podobné „odpolední“ škole jídelny nebývají. Hejtman hned poukázal, jaké silnice stavěl jeho předchůdce Bendl v okolí svého bydliště. A člověk, dívající se na politiky z velké dálky, si říká, že si připadá jako na pavlači.

V pátek politický souboj Rath – Nwelati dostal před veřejností další náboj oznámením, že oblastní nemocnice Mladá Boleslav – rozuměj nyní v péči středočeského hejtmana - dala trestní oznámení na bývalé vedení této nemocnice za předražený projekt přístavby se šestipatrovým pavilonem, heliportem a supermarketem. Jak známo, boleslavský primátor v té době byl předsedou dozorčí rady nemocnice. Před dvojími volbami je tak na světě další problém, který se stává municí pro politické bitvy.

Psalo se také, že se chystají v Boleslavi cyklostezky. Vzpomínám, že podobné zprávy byly uváděny průběžně i v posledních téměř dvaceti letech. První chodníček pro cyklisty prosadil Vladimír Šťastný v porevolučním období. Když byli v čele města pánové Kvaizar, Polívka a znovu Kvaizar, tak se o jejich rozšíření také jednalo a psalo, ale moc nerealizovalo, i když starostové byli sami cyklisté. Jedná se i nyní, zejména o stezce mezi Kosmonosy a Mladou Boleslaví podél třídy V. Klementa. On na obou stranách chodník je již dnes, že? Uvidíme, zda budou stezky konečně i napojeny na cyklotrasy směrem ven z města a užitečný záměr konečně potěší přátele jízdních kol.

Noviny psaly rovněž o škodách, které způsobila vichřice a popisovaly již druhý požár na skládce komunálního odpadu u Benátek, který zakouřil město brousků. V prvním případě si lidé říkají, že se nám příroda pěkně mstí, jak s ní zacházíme. V druhém dodávám, že po vichru a ohni nám chybí už jen povodeň. Doufám, že té se hned tak nedočkáme.

JOSEF DONÁT, nezávislý novinář