Na letištní plochu přijíždí za neoznačeným vozem kamion s českou registrační značkou a zastavuje mezi oranžovými kužely. Celník informuje řidiče o tom, že jeho náklad projde kontrolou a žádá ho, aby otevřel nákladový prostor. Ze služebního automobilu celní správy se ozývá štěkot. Do akce jde německý ovčák Don. Obchůzka nákladního vozu ještě pořádně nezačala a Don už začíná škrábat návěs a sedá si k noze psovoda. Cítí tabák.

Česká republika hostila od pondělí do pátku mezinárodní kynologickou konferenci, jejímž ústředním tématem byl boj proti pašování tabákových výrobků. Zatímco první tři dny se mezi celníky-psovody nesly v duchu předávání zkušeností a seznamování se s novými možnostmi záchytu nelegálních cigaret, čtvrtek patřil praxi. Několik hodin operovaly na rychlostní silnici R10 čtyři služební vozy, které postupně do Hoškovic sváděly nejen kamiony, cisterny, autobusy, dodávky, ale i osobní auta.

„Osobní auta většinou převážejí drogy, setkali jsme se ale i s octavií, která měla kufr napěchovaný kartony cigaret," říká hlavní kynolog Generálního ředitelství cel Tomáš Krutina a dodává: „V Moldávii stojí krabička cigaret 80 centů, v ČR jsou to čtyři eura a třeba ve Velké Británii 7 eur. Zisky z nelegálních tabákových výrobků jsou tedy obrovské a největším nebezpečím je, že s těmi penězi jsou pašeráci schopní podplácet i vlády ve svých zemích."

Celní kontrolou tak prochází automobil manželského páru z Polska, dodávka ze Švýcarska, cisterna naplněná benzínem i autobus plný polských turistů. Celníci z 16 zemí zkoumavě sledují práci českých kolegů a největší pozornost věnují práci se psy, která má v Čechách na rozdíl od mnoha jiných zemí dlouhou tradici.

„Když jsem s kolegou v roce 1990 zakládal v Heřmanicích výcvikové středisko, řada lidí si klepala na čelo. Dnes cvičíme psy třeba pro Rusko, Izrael nebo Peru a tato konference je důkazem, že se od nás kolegové ze zahraničí mají co učit," podotýká Josef Dušánek, vedoucí jediného českého výcvikového zařízení, které spolupracuje na výcviku služebních psů pro celní správu na mezinárodní úrovni.

V Peru je z českého psa dokonce národní hrdina. „Německý ovčák Karo, který byl vycvičen v Heřmanicích, nachází každý rok tuny kokainu. Když byl na návštěvě Peru český ministr zahraničí, peruánský prezident se mu svěřil, že jediný Čech, kterého celá země zná, je právě Karo," přidává k lepšímu Tomáš Krutina.

Čeští celníci sice využívají při hledání nelegálních tabákových výrobků zejména německé a belgické ovčáky nebo labradory, poptávka je ale i po menších plemenech. A skutečně. Opodál na cisterně úřaduje Jack Russel teriér speciálně vycvičený pro práci ve výškách. Pro něj není problém proběhnout například síťku na příruční zavazadla v autobuse nebo seskočit z plošiny na plátěnou střechu kamionu, kde by se těžší pes propadl, a prověřit i ji.
Ale zpátky k Donovi, který ve čtvrtek jako první narazil na tabák.

Ovčákovi stačí pár kroků. Ostražitý je od první chvíle, jistotu získává, když začenichá ve spáře přívěsu. „Tak se na to jdeme podívat," poznamenává psovod a psa odvádí stranou. Zatímco kolegové společně s řidičem otevírají přívěs, psovod Dona chválí a za odměnu si s ním hraje s míčkem.

Jak se ukazuje, zastavený nákladní automobil nepřeváží nelegální tabák. Cigaretami je přesto napěchovaný až po strop. Patří totiž tabákové společnosti Philip Morris a jede z výroby do skladu. Přesto celníci jednu krabici otevřou, zkontrolují její obsah a předtím, než dají řidiči svolení pokračovat v cestě, krabici s úřední přelepkou vrátí na místo.

„S výrobci cigaret a zejména s firmou Philip Morris úzce spolupracujeme, abychom byli schopní oddělit nelegální cigarety od legálních. Nejde jen o kolky, ale i o stavbu krabičky," upozorňuje Josef Dušánek. „Psi samozřejmě mezi legálním a nelegálním tabákem nerozlišují, dokážou nás ale upozornit na jeho přítomnost a je na lidech, aby prověřili, zda se skutečně nejedná o padělek," dodává.

Celníci z USA, Ruska nebo Ukrajiny byly z konference nadšení, jejich české protějšky zase neopomněli vyzdvihnout, že se mezinárodní akce zúčastnily i země jako právě Rusko, Gruzie či Moldávie, které platí za největší producenty nelegálních cigaret.