Slušně je na tom například Domov U Anežky – a to v obou střediscích tedy v Benátkách nad Jizerou i v Luštěnicích. Nákaza zde podle informací z konce minulého týdne není a v obou dvou zařízeních je nyní naočkováno asi 80 procent klientů a 60 procent pracovníků. „Ti, co chtěli a hlavně mohli být naočkování, naočkováni jsou. Máme už povolené i návštěvy. Pouštíme také lidi už domů, trochu se vracíme do normálního stavu v souladu s vládními omezeními,“ uvedl ředitel domova Aleš Vychodil.

O poznání lépe než v prvních týdnech roku se mají také v mnichovohradišťském Modrém kameni. „Většina našich klientů a zaměstnanců je v ochranné lhůtě, covid by neměli dostat. Nějaké nízké počty případů ale máme mezi zaměstnanci i klienty. Je to však o dost lepší než na přelomu ledna a února, kdy byla situace kritická,“ sdělil ředitel Petr Novák.

I zde je nyní na pořadu dne očkování. To je však náročné na organizaci. Řada klientů totiž covid prodělala, proto mohou být naočkování až po uplynutí devadesáti denní ochranné lhůty. Domov již také přijímá klienty nové a někteří z nich dostali první dávku vakcíny někde jinde. Vše je tedy nutné velmi dobře zorganizovat a naplánovat.

„Návštěvy máme povolené pouze podle platných vládních nařízení, pokud jsou po očkování nebo už po covidu,“ připomněl Novák.
Domov se z covidové noční můry pomalu probouzí. Kulturní akce zde zatím nepořádají, ředitel však doufá, že bude brzy možné uspořádat alespoň nějaké představení pod okny domova.

Také v Domově pro seniory Mladá Boleslav je situace dobrá. Po malých skupinkách se zde už klienti mohou věnovat třeba ručním pracím. Pro příchozí návštěvy je zatím stále k dispozici takzvaný setkávač, pojízdná buňka, která sem byla přivezena pro možnosti setkávání už v zimě a osvědčila. Díky ní mohou klienti své blízké vidět alespoň přes okénko. „Setkávač funguje velmi dobře,“ podotkla tamní ředitelka Světlana Kubíková.