„Situace se nám v Luštěnicích spíše zhoršila. V Benátkách jsme na tom lépe, tam jsou dva-tři nakažení klienti a také několik lidí z personálu,“ uvedl ředitel luštěnického a benáteckého Domova U Anežky René Zavadil.

V Luštěnicích je aktuálně covidová zóna, pro zaměstnance i pro klienty zařízení platí nejvyšší bezpečnostní opatření. I pokrmy personál nandává přímo před pokoji a přináší na speciálním podnosu. „Byl by průšvih, kdyby se nám infikovala kuchyň, složitě se to pak dezinfikuje,“ podotkl Zavadil.

V Luštěnicích je nemocných 32 lidí. Ne všichni navíc mají lehký průběh onemocnění, část klientů a jedna pečovatelka skončili s těžším průběhem v nemocnici. Druhá pečovatelka se s covidem doma pere už devět týdnů.

V Luštěnicích i v Benátkách mají podle ředitele dostatek dobrovolníků. Protože senioři pociťují nepříjemně dopady sociální izolace budou v Benátkách, kde se stav již zlepšil, od příštího týdne za velmi přísných opatření povoleny návštěvy. Ředitel zároveň vyzývá školy, aby jejich žáci začali seniorům posílat dopisy. „Přijímání dopisů od dětí je pro seniory velmi příznivé, pociťují obrovské osamění,“ říká Zavadil.

Lépe jsou na tom v Mnichově Hradišti. Ale ani tamnímu domovu Modrý kámen se virus nevyhnul. „Máme nakažené 4 klienty a 3 zaměstnance. Situace je stabilní. Podle pravidelných antigenních testů nám nepřibývají noví nemocní,“ uvedl ředitel zařízení Petr Novák.

Domov měl před časem personální krizi, tu se s pomocí dobrovolníků povedlo zažehnat. I tak se ale mohou hlásit další lidé z okolí ochotní pomáhat. Podle Nováka se totiž situace mění ze dne na den a tak není vyloučeno, že pomoc dobrovolníků do budoucna nebude znovu potřeba. I tamním seniorům chybí příbuzní. Domov se je snaží propojit pomocí video hovorů. Ty probíhají také na pokojích na nichž leží pacienti s prokázaným koronavirem. Místní senioři ale naštěstí mají velmi mírný průběh onemocnění.