ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

V benáteckém Centru komplexní péče jsou všichni v pořádku. Doposud se zde koronavirem nenakazil nikdo z klientů ani personálu. Místní zaměstnanci dokonce už třikrát prošli testováním na covid-19. Po měsících uzavření se v pondělí dveře centra otevřou, aby mohli příbuzní klientů přijít na návštěvu. Monika Megličová, která je pověřená vedením zařízení, zdůraznila, že centrum bude přijímat opatření na doporučení asociace a ministerstva zdravotnictví. „Uvolňování musí být plynulé a musí se dodržovat všechna opatření, hlavně pak používání ochranných pomůcek,“ řekla.

Kromě toho je prý rovněž důležité zajistit, aby všichni příbuzní „nevtrhli“ do domova najednou. Proto Centrum komplexní péče připravuje rozpis návštěv. Ten bude mít dostupný na svých webových stránkách

Vrátí se rovněž terénní služby, které byly v nejtěžších dobách odkloněné do jiné budovy, poskytnuté městem, aby případně pracovnice, které dojíždí za seniory až domů, nemohly přinést nákazu i do domova.

Monika Megličová vyzdvihla chování klientů a kolegyň v náročných časech uplynulých měsíců. „Jsou zodpovědní. I když někdy přicházejí těžší a vyčerpávající chvilky, všichni je zvládají se ctí,“ zmínila s tím, že zvláště těžkou situaci měly kolegyně, které zároveň mají doma malé děti, s nimiž se po práce ještě navíc musí učit.

Z nadcházejícího rozvolňování má ale také strach. „Takhle byli klienti chránění. Teď nevíme, jestli je i s veškerými ochrannými pomůckami dokážeme stoprocentně ochránit,“ připustila.

Na otevření se návštěvníkům se nyní připravuje i domov Modrý kámen v Mnichově Hradišti. „Počítáme, že od 25, května budou u nás možné návštěvy, akorát řešíme nějaké detaily. Musíme nastavit opatření,“ upozornil ředitel domova Petr Novák. Blízcí klientů dostanou včas informaci o tom, co a jak v pondělí proběhne.

V době krize zde klientům, kteří byli zvyklí na bohatý program, nabízeli alespoň divadlo nebo taneční vystoupení pod oknem. Teď se však podle ředitele už všichni těší, až bude vše zase v normálu.

Rozvolnění opatření a možné návštěvy od 25. května už nedočkavě vyhlížejí také v Domě senior Mladá Boleslav v Olbrachtově ulici. Tamní manažerka kvality Iveta Ondráčková uvedla, že detailní podmínky návštěv budou známy v pátek. Všechno se pak příbuzní budou moci dočíst na webových stránkách organizace.