Ve městě existují dva domovy pro seniory. Domov u Anežky provozuje kraj. Město pak má pod sebou Městské centrum komplexní péče. Právě to nyní prochází velkou rekonstrukcí, na níž pak naváže přístavba. Díky ní zde přibudou místa a dům by mohl po ní i vypadat lépe. „Kapacita středočeského domova důchodců se naplnila, k tomu se pomalu naplnila i naše kapacita, bylo tedy jisté, že vzniknou nová lůžka. Přemýšleli jsme kde a přizvali k tomu architekta,“ popsal začátky projektu starosta Benátek nad Jizerou Karel Bendl.

Městské centrum komplexní péče je klasický panelový dům, architektovi se tedy nabídla myšlenka vybudovat přístavbu. Díky ní vznikne na celé ploše střechy nové patro. „Vzniknou další pokoje a odlehčovací služba. Využijeme zázemí, které máme, ale budou se muset přidělat výtahy, stoupačky a další věci,“ doplnil Bendl.

Cena zatím není jistá, město ji však odhaduje v rozmezí mezi 10 až 15 miliony korun. Radnice proto zvažuje spolufinancování pomocí dotací. Aktuálně město zpracovává projekt přístavby. Pokud všechno administrativně vyjde a podaří se zajistit potřebnou dotaci, začne se stavět na začátku roku 2020 a na jeho konci bude hotovo.

Konkrétní využití přístavby bude město řešit později na základě dohody s architektem, možná prý dojde i k menší reorganizaci. Radnice má totiž v plánu také posílit terénní a pečovatelskou službu, protože se prý ukazuje, že lidé rádi zůstávají doma, dokud jim to zdraví dovoluje. Využívají proto právě terénních služeb.

Stavba nového patra budovy Městského centra komplexní péče by měla probíhat za plného provozu. Stejné to je i u rekonstrukce, která se v domově odehrává v současné době. „Musím pochválit zaměstnance a klienty centra, kteří pobyt i plný chod zařízení během rekonstrukce absolvují,“ vyzdvihl benátecká starosta.

Podle ředitelky domova Emílie Kalové šlo o velkou zkoušku, ve které však klienti i zaměstnanci obstáli. „Tato náročná zkouška nás ještě více semkla a víc než kdy jindy si uvědomujeme, že jsme, obrazně řečeno na jedné lodi a musíme táhnout za jeden provaz,“ uvedla Kalová.

Chystaná přístavba je i díky tomu žádným způsobem neděsí. Naopak z ní mají radost. V centru se totiž znásobil nejen počet klientů, ale také zaměstnanců a stávající budova doslova „praská ve švech“.