Když se zastavíme na dolnobousovském náměstí, nemůže nám uniknout, že prokoukla základní škola. Kromě rekonstrukce se dočkala také svého rozšíření. Patřičné kroky, tedy projektová dokumentace, se připravovala již před šesti lety. V roce 2009 tehdejší radnice podala žádost do regionální operačního programu. A vyplatilo se. Finanční injekce, kterou město obdrželo před čtyřmi lety v květnu, přinesla 28,7 milionu. Město se z rozpočtu podílelo dalšími 8,5 miliony.

Moderní technologie

Stavební práce trvaly rok a dva měsíce a vyžádaly si také spolupráci učitelů, neboť se vše se uskutečnilo za plného provozu. Teď je vidět, že se snaha a částečné omezení vyplatily. Žáci mají k dispozici specializované učebny pro výuku chemie, fyziky či výpočetní techniky. Také třídy jsou zařízeny moderními technologiemi a novým nábytkem.

Jelikož se zvyšuje počet žáků a je pravděpodobné, že se číslo vzhledem k nové výstavbě, kam se stěhují hlavně mladé rodiny, nezmenší, investovalo město peníze také do rozšíření školy. Zde jsou tři byty, učebna keramiky a šatny.

O tom, že se lidem v Dolním Bousově dobře žije, svědčí i zástavba rodinných domů, která se v posledních letech markantně rozšířila například nedaleko čerpací stanice. „Tam domy vyrostly doslova jako houby po dešti a je to znát i na kapacitě mateřské školy. Ta stávající už nestačila, a tak v srpnu město začalo se stavbou nové. Dětí je tady skutečně hodně. A je to dobře, město alespoň omládne," hodnotí Jitka Kazdová.

Podle ní sem nové obyvatele láká hlavně dobrá a rychlá dopravní obslužnost do Mladé Boleslavi. Lidé zde mají k dispozici vlak, autobus a autem do města dojedou za pár minut. Navíc Dolní Bousov, který v celé republice proslavily závody v motocrossu, nabízí veškeré základní zázemí, co se týče obchodů, restaurací, kulturního vyžití a dokonce i zdravotnictví.

Péče o sportoviště

Radnice v posledních letech pečovala také o sportoviště. Přestože se jí nepodařilo získat dotaci na vybudování a rekonstrukci dětských hřišť u fotbalového stadionu a v místní části Vlčí Pole, uvolnila 450 tisíc ze svého rozpočtu. Dalších 97 tisíc investovala do vybudování fitness hřiště pro seniory a dospělé nedaleko domu s pečovatelskou službou.

V péči města nezaostal ani bazén. Jde o přírodní koupaliště, které je závislé na klimatických podmínkách. Radnice ho postupně začala rekonstruovat a zvelebila i okolí – vykácela letité nálety a nechala vybudovat hřiště pro plážový volejbal.

Místní ocenili také modernizaci komunikací – K Piváku, Rachvalská, ke sběrnému dvoru a v ulici Kolonie, kde stavbaři realizovali i chodníky ze zámkové dlažby. Silnice jsou odvodněné do uličních vpustí a napojené na dešťovou kanalizaci.

Přestože se během prací museli lidé přizpůsobovat různým uzavírkám a omezením, mají teď vystaráno. Pokud se nestane nepředvídaná událost, nebude se muset do komunikací v nejbližší době vůbec zasahovat.

Současné vedení pomohlo také hasičům. Kromě rekonstrukce zbrojnice pro ně koupilo také Tatru 815. Budou lidé spokojení i s novým zastupitelstvem?

Čtyři události posledních čtyř let:

Rekonstrukce školy
Základní škola v centru města za poslední roky změnila svou podobu. Kromě výměny oken je na první pohled vidět i nová fasáda. Rekonstrukce budovy významně vylepšila zázemí nejen pro děti, ale také pro učitele.

Stavba sběrného dvora
Od dubna loňského roku ve městě funguje sběrný dvůr, jehož náklady se vyšplhaly na 3,7 milionu. Místní občané, podnikatelé a živnostníci ho najdou v lokalitě Pivák na Zahrádkách.

Modernizace bazénu
Přesně 90 tisíc. Tolik stála rekonstrukce městského bazénu. Nyní je zde hřiště pro plážový volejbal i stánek s občerstvením.

Lepší povrchy silnic
Nového asfaltu, odvodnění a napojení na dešťovou kanalizaci se dočkalo několik komunikací ve městě. Investice dosáhly sumy milionů korun.

Co vás v Bousově těší a štve?

close Alena Tůmová zoom_in Alena Tůmová
Školu máme opravenou, ta se mi líbí a teď se pracuje za kostelem. Dělají tam parčík, který bude mít i oplocení. Ve městě se mi žije dobře. Jen mi trochu vadí, že tu zrušili ženského lékaře a že za ním musíme jezdit až do Boleslavi. Pro starší lidi je to komplikace.

close Pavla Bartková zoom_in Pavla Bartková
Ocenila jsem novinku, že nám přijdou na mobil smsky, ze kterých se dozvíme, jaké kulturní akce se ve městě konají nebo třeba kdy nepoteče voda. Ušetří nám to spoustu času, protože se nemusíme spoléhat na hlášení z rozhlasu nebo nemusíme sledovat nástěnku.close Jitka Kazdová zoom_in Jitka Kazdová
Ve městě se toho děje pořád hodně. Asi největší akcí byla stavba nové kanalizace. To bylo asi před třemi lety. Sice jsme se potýkali s omezeními, ale přežili jsme to. Radnice by měla investovat do málo frekventovaných silnic, které jsou rozbité. Prý to mají v plánu.