Není stavební povolení, nelze provést veřejnou soutěž na dodavatele stavby a nelze tak splnit smělé plány vedení města Mladá Boleslav, že výstavba takzvané Severovýchodní tangenty začne letos v létě.

Dokument ze zastupitelstva

Kdy konečně začne realizace nové vozovky, která propojí třídu V. Klementa (u Bondy centra) s kruhovou křižovatkou u Intersparu a odlehčí tak dopravě ve velké části města? A kdo může za to, že stavba začne minimálně o půl roku déle? Deník hledá odpověď.

Vedení města ze zdržování nepřímo obviňuje Středočeský kraj. Vedení města si totiž myslí, že stačilo jen dodat dokumentaci a zbytek povinností hodit na kraj. Jenže to je v rozporu s usnesením zastupitelstva Středočeského kraje ze 13. března 2009, které má Boleslavský deník k dispozici. Z tohoto rozhodnutí pro kraj vyplývá to, že má zajistit smlouvu s Fondem dopravní infrastruktury a zajistit financování. Tento dokument novinářům předložilo i město.

Kraj svůj úkol splnil

Středočeský kraj peníze zajistil a tím svůj úkol splnil. „I přes velmi napjatou situaci s rozpočtem státního fondu jsme dojednali, že můžeme letos obdržet až padesát milionů korun na stavbu tangenty. Zároveň nám bylo ústně garantováno, že zbývajících 250 milionů korun obdržíme v letech 2010 až 2011,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravu a městský zastupitel Robin Povšík (ČSSD).

Dál ale kraj nemůže nic dělat, dokud město Mladá Boleslav nepředloží stavební povolení. To však město popírá. „My jsme splnili vše, co jsme splnit měli. Předali jsme kraji veškerou dokumentaci a vše je teď jeho záležitostí, včetně získání stavebního povolení,“ řekl Boleslavskému deníku náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska (ODS).

Město se plete, povolení má získat samo

Jenže to je omyl. Stavební povolení má totiž zajistit město a dokonce tento postup samo město vyžadovalo a prosazovalo. „Projektovou dokumentaci zajišťuje město Mladá Boleslav do úrovně získání stavebního povolení s předpokladem jeho získání do 30. 4. 2009,“ píše se jasně v březnovém rozhodnutí zastupitelstva.

Pro tento dokument hlasoval v zastupitelstvu i krajský zastupitel a mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS). „Rád bych požádal zastupitele, aby toto podpořili. Je to velmi důležitá komunikace pro město Mladá Boleslav,“ řekl primátor Nwelati při schvalování tohoto dokumentu. To dokazuje, že město musí jasně vědět, že má kraji dodat stavební povolení. Jak je tedy možné, že zástupce vedení města teď tvrdí opak a dochází tak ke zdržování celého projektu? Z našich informací totiž vyplývá, že město povolení jen tak nezíská vzhledem k problémům s několika pozemky.

Dokument, který schválili všichni krajští zastupitelé, tedy včetně primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho.

Kraj: Realizaci projektu klidně převezmeme

„Ze strany Středočeského kraje jsme stoprocentně připraveni stavbu realizovat. Zajistili jsme peníze a nyní jsme odsouzeni do role čekatele, který je závislý na dalším postupu města Mladá Boleslav,“ uvedl Povšík. Zároveň řekl, že pokud město cítí, že nemá dostatek sil na dotažení celého projektu až do fáze stavebního povolení, je kraj připraven převzít i tuto roli. „Tangenta je pro nás důležitá a uděláme vše, aby se co nejdříve začala stavět,“ dodal náměstek hejtmana.

Plánek, kudy povede severovýchodní tangenta v Mladé Boleslavi.

Povšík ale odmítá, že by se tangenta dala v tuto chvíli stihnout tak, jak prezentovalo město, které dosud nedodalo stavební povolení, přestože tak mělo učinit už v dubnu. Kraj proto vyzval město, aby toto povolení předložilo do středy, nebo aby tento úkon celý předalo kraji.

Vedení města si však stojí za svým. „Znovu opakujeme, že město Mladá Boleslav zajistilo projektovou dokumentaci, zajistilo i financování Severovýchodní tangenty tak, jak bylo potvrzeno v zápise ze společné schůze s ředitelem SFDI panem Slamečkou. O tom, kdo skutečně má zajistit další aktivity a realizaci této stavby, zjistíte při pohledu na rozhodnutí zastupitelstva kraje z 13. března tohoto roku,“ řekl náměstek primátora Beznoska.

Právě z tohoto zápisu vyplývá, že kraj má sehnat peníze a město povolení. Kdo své role splnil a kdo ne?

Red, Pavel Svačina, Jiří Macek