Na Mladoboleslavsku je dnes velmi špatné ovzduší. Množství polétavého prachu překračuje povolené imisní limity několikanásobně. Zlepšení rozptylových podmínek očekávají meteorologové večer a v noci na středu, řekla dnes Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Průměrná denní koncentrace polétavého prachu byla dnes v 7 hodin v Mladé Boleslavi 188,2 mikrogramu na metr krychlový, limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. Pro Středočeský kraj meteorologové v pondělí ráno vyhlásili signál regulace.

Mrazivé dny sice vystřídaly příjemnější teploty, konečně jsme se dočkali i sněhu, ven bychom nicméně moc chodit neměli. Spolu s oteplením se totiž vrátil i smog a polétavý prach. A ti opravdu našemu zdraví nesvědčí.

Hrozí vám i závažné nemoci

Podle primáře plicního oddělení Klaudiánovy nemocnice MUDr. Pavla Červy je ve dnech, kdy měřiče nečistot v ovzduší ukazují nepříznivé hodnoty, naprostý nesmysl jakákoliv větší fyzická aktivita venku.

„I zdraví lidé sami cítí, že se jim hůř dýchá. A kdo například chodí ven běhat, ten si koleduje o zdravotní problémy,“ říká. Kvůli škodlivinám v ovzduší jsou průdušky mnohem více namáhané. I proto pak přibývá pacientů se zápalem plic, a to nejen ambulantních, ale i hospitalizovaných. A hlavně i těch, kdo by jinak o plicní oddělení ani nezavadili – tedy lidí kolem třiceti let „Kromě polétavého prachu, jehož zvýšená koncentrace v ovzduší bývá nejčastější, vadí i oxidy dusíku, jejich koncentrace se v ovzduší zvyšují,“ vysvětluje Červa.

Vyšší koncentrace škodlivin v ovzduší je ovšem zejména spouštěčem různých dosud skrytých nebo stabilizovaných nemocí. „Mnohem hůře se dýchá astmatikům, mnohem hůře se dýchá pacientům s chronickou obstrukční plicní nemocí (nemoc, která postihuje zejména kuřáky a která je příčinou postupného snižování kapacity plic a následné dušnosti). Je to proto, že průdušky jsou mnohem více drážděny škodlivinami za vzduchu,“ říká primář plicního oddělení.

close zoom_in Další podrobnosti a informace ke špatnému ovzduší čtěte již ve středu v tištěném Boleslavském deníku!