Podle velitele městské policie Tomáše Kypty se prohřešků dopouštějí především cizinci, jde přitom hlavně o zakázanou konzumaci alkoholu na veřejnosti nebo pomíjení nezbytných rozestupů. „Za říjen jsme zaznamenali celkem čtyřiadevadesát případů porušení vládních nařízení, dvě třetiny z nich souvisely právě s pitím alkoholu na veřejnosti, kdy jsme dvaačtyřiceti lidem uložili na místě pokuty, celkem ve výši 57 600 korun, ostatní jsme předali k správnímu řízení," připomněl Kypta.

V listopadu přibyla další provinění. Jen za pití alkoholu na veřejnosti padlo patnáct pokut v celkové výši 23 500 korun. Za porušení dalších nařízení pokutovali strážníci šest lidí, dohromady šlo o 3300 korun.

„V případě, že jde o první porušení a člověk se snaží o nápravu, vyřeší strážníci situaci domluvou a vysvětlením. Teprve jde-li o opakovaný přestupek nebo dotyčný nejeví snahu o nápravu, dojde na blokovou pokutu,“ vysvětlil šéf strážníků.

Padly i rekordní pokuty

Nejvyšší možnou částkou peněžitého trestu je v tomto případě deset tisíc korun. A rekordní pokuty už dokonce padly, pokaždé v případech, kdy šlo o opakované porušení pravidel.

V dalších městech okresu si lidé po pár týdnech na nařízení zvykli. „Ze začátku bylo více přestupků než na jaře,“ připomněl velitel mnichovohradišťské městské policie Petr Kožený, podle kterého se sedm přestupků týkalo popíjení na veřejnosti.

„Na náměstí jsme také řešili partu dvanácti lidí, kteří se tam shlukli,“ dodal Kožený s tím, že šlo o deset mladistvých a dva nezletilé. Starší děti vyvázly s pokutami, mladší museli strážníci nahlásit na sociální odbor. „Za posledních 14 dní už toho ale tolik není, situace se ustálila,“ poznamenal Kožený.

Vzorně se chovají obyvatelé Bělé pod Bezdězem a Bakova nad Jizerou. „U nás je klid, lidé jsou rozumní, rozdali jsme jen pár pokut,“ popsal situaci velitel bakovské městské policie Aleš Konývka.