Ochozy čtyřicetimetrové vyhlídkové věže ve tvaru jehlanu jsou posety turisty, ti informovanější rozkládají rukama a vysvětlují, jak se jmenuje ta která hora a všichni jsou rádi, že se vyhlídka konečně otevřela… Tak na tento výjev si budeme muset ještě přinejmenším pár měsíců počkat. Turistická sezona sice začne co nevidět, ale Čížovka, nejnovější vyhlídková věž na Mladoboleslavsku, se ve skutečnosti ještě hned tak neotevře.

„V tuto chvíli bohužel nejsme schopni říct, kdy bude rozhledna zpřístupněna," konstatuje mluvčí krajského úřadu Nicole Mertinová. „V současné době probíhají jednání ohledně majetkového vypořádání. Stavba byla zahájena v době před platností nového občanského zákoníku a podle něho je potřeba vyřešit práva k dotčeným pozemkům a poté stavbu dokončit. Podle našeho hrubého odhadu se rozhledna může otevřít na podzim 2015, ale toto je zatím skutečně bez záruky," dodává Mertinová.

Tahanice mezi Středočeským krajem, jenž je investorem stavby, firmou, která stavbu realizuje, a iniciátory projektu, kteří vlastní pozemek pod rozhlednou, se vlečou už léta. Důvod? Nedořešené majetkové vztahy.

Stavba začala vznikat ještě za hejtmana Davida Ratha, který vznik nových rozhleden osobně podporoval. Ve středních Čechách se tehdy začala připravovat stavba hned několika vyhlídkových věží a v Čížovce se projekt dokonce dočkal realizace. Jenže pak došlo ke změně ve vedení kraje. Ratha nahradil nejprve Josef Řihák a jeho pak současný hejtman Miloš Petera. Politické změny ve vedení kraje veškeré schvalovací procesy zpomalily.

Během let se změnily i podmínky v okolí rozhledny. Například sem byla přivedena elektřina. Došlo tak k úpravě věže, která tak úplně nekoresponduje s projektem. Ve výsledku tato skutečnost vedla k tomu, že si firma naúčtovala vícepráce, které ovšem kraj odmítá zaplatit. Proč? Protože je neobjednal.

„Dnes už nejde dělat věci na dobré slovo. Na kraji hospodaříme s veřejnými penězi a musíme být schopní jejich použití vždy doložit," komentuje nastalou situaci náměstek hejtmana Karel Horčička.

Věc komplikuje také skutečnost, že firma, která rozhlednu stavěla, se dostala do insolvence. Už řadu měsíců tak mezi jednotlivými zapojenými subjekty probíhá jednání, na jehož konci by měly být závazky všech zúčastněných vůči vyhlídkové věži vyřešeny a mělo by být definitivně řečeno, jak bude stavba fungovat. Zda bude připojena na elektřinu, nebo bude mít záložní zdroj, zda bude samoobslužná, nebo na ni bude dohlížet správce, zda bude vstup něco stát, nebo bude zdarma.

„Doufám, že zvítězí zdravý rozum. Už jsem do toho projektu investoval spoustu energie. Za týden se setkám s hejtmanem a doufám, že věc bude mít hladký průběh. Pokud bude po mně chtít kraj finanční součinnost, jsem k dispozici," řekl Boleslavskému deníku podnikatel Petr Jacina, který je iniciátorem stavby. Právě na pozemku společnosti J&J Investments, jejímž je Jacina polovičním vlastníkem, věž vyrostla. Společnost nyní pozemek nabídne kraji.

„Je smutné, že kvůli neschopnosti úředníků a podnikatelů dohodnout se na majetkovém vypořádání přijdeme v letošní sezóně o takovou zajímavou turistickou atrakci. Všichni členové našeho klubu se na ni těšíme," vzkazuje místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš.