To ale není vše, co chtějí Benátečtí realizovat z dostupných dotací. Vzhledem k tomu, že už více než tři měsíce zubři a divocí koně zvelebují Traviny, což je část bývalého vojenského prostoru, chce město tamní přírodu veřejnosti ještě více přiblížit.

„V prostoru bývalého letního kina připravujeme stavbu Centra ekologické výchovy, které bude mít ale víceúčelové využití. Poskytne zázemí nejen zdejšímu skautskému oddílu, ale také spolku Mondík a Benáteckému čtyřlístku," informoval o plánovaných akcích starosta Jaroslav Král. Náklady na vybudování centra jsou předběžně odhadnuté na pět milionů.

S tím dále souvisí nejen chystaná cyklostezka, ale také pozorovatelna, z níž návštěvníci lokality Traviny budou moci sledovat, jak lichokopytníci tráví den i jak spásají divoké křoviny, které tu léta rostly.

Rekonstrukce zušky

Benátky se však budou muset bez dotace obejít při rekonstrukci základní umělecké školy. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž dává finanční injekci jen na pokračující projekty, což modernizace školy není. S tímto záměrem bude město naopak teprve začínat. „My jsme možná trošku naivně počítali s tím, že požádáme Středočeský kraj, který je zřizovatelem školy, že by mohl peníze poskytnout z fondu rozvoje obcí a měst. To jsme ale netušili, že se to trošku zkomplikuje," naznačil Jaroslav Král.

Jde o to, že kraj by ani tak nebyl proti poskytnout dotaci na rekonstrukci školy, ale jak to tak bývá, určil si svá pravidla, která Benátky nad Jizerou nesplňují. Proto, aby město mohlo získat dotaci, musí mít například maximálně pět tisíc obyvatel. V Benátkách jich žije ale více než sedm tisíc, což je velké mínus.

„Budeme proto muset rekonstrukci „zušky" financovat z rozpočtu. Stavební práce ale rozdělíme na několik etap. Začali bychom nejdříve střechou, další rok bychom se vrhli na zbytek," vysvětlil starosta Benátek nad Jizerou.

Nejdříve střecha

Radnice už má v ruce hotovou projektovou dokumentaci. Proto, aby mohla celou rekonstrukci realizovat najednou, by potřebovala zhruba pět milionů. Kromě úprav interiérů potřebuje umělecká škola obnovu sociálních zařízení, odvlhčení prostorů v přízemí směrem do ulice, opravu krovu, výměnu střešního pláště a obnovu fasády včetně nových oken.

Naopak Benátky zkouší štěstí s podáním žádosti u ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud uspějí, rádi by za získané finanční prostředky rekonstruovaly místní domov důchodců tak, aby interiér splňoval předepsané parametry. Například velikost dveří tak, aby jimi bez problémů projela kolečková postel.

Polepšit by si mohli i zdejší hasiči. Město má totiž možnost s minimální spoluúčastí koupit osmikubíkovou cisternu. „V současné době používají Liazku, ale ta už je asi patnáct let stará. Pokud se to povede, stávající vozidlo bychom nelikvidovali, ale v případě zásahu by ho používali dražičtí hasiči," dodal starosta.

Tím ale investice do hasičů rozhodně nekončí. V rámci tohoto projektu by ještě zrekonstruovali hasičskou zbrojnici v Dražicích. V ní je umístěn i obchod a přibyly by zde i veřejné toalety.

Benátečtí profesionálové mají k dispozici tatru s kapacitou čtyři tisíce litrů k univerzálnímu použití a také Tatru 815, se kterou vyjíždí k likvidaci větších požárům.