Dobrovolníci, kteří v reflexních vestách hlídají přechody pro chodce v Benátkách tak, jako se tomu děje v Mladé Boleslavi? Dost možná, že se toho lidé v Benátkách zanedlouho dočkají. S tímto návrhem totiž nyní vystoupil zastupitel města Milan Procházka (ČSSD).

„Hlídání přechodů dobrovolníky se v Mladé Boleslavi osvědčuje. I v Benátkách by to byl způsob, jak alespoň ve špičkách umravnit řidiče,“ zdůvodnil svůj návrh Procházka. Navíc poukázal na fakt, že v Benátkách dosud na přechodech nehlídá nikdo, neboť tam není městská policie, zatímco v Mladé Boleslavi ještě před nástupem dobrovolníků byli na přechodech vidět strážníci.

Podle Procházky dochází hlavně v ranních špičkách k nebezpečným situacím, kdy jsou na zdraví i na životě ohrožené převážně děti jdoucí do školy. „Můj návrh je reakcí na oprávněné připomínky některých zastupitelů města, že by se mohlo stát neštěstí,“ doplnil Procházka.

Vedení města Procházkův návrh nezavrhuje, hodlá ale ještě pečlivě zvážit všechny jeho výhody i nevýhody. Chce zjistit podrobnosti o tom, jak systém dobrovolníků funguje v Mladé Boleslavi. „Určitě jde o jednu z možností, jak snížit riziko nějakého neštěstí,“ řekl Deníku místostarosta města Pavel Štifter (ODS). „Je to však i otázka peněz a shánění dostatečného počtu dobrovolníků,“ dodal.

Je jisté, že finanční náklady na hlídání přechodů pro chodce by muselo vynaložit město. Zastupitel Procházka však argumentuje, že by se nemuselo jednat o příliš vysokou částku. „Operativní doba těchto dobrovolníků by byla omezená jen na dopravní špičky, takže podle mého názoru by se nemuselo jednat o tolik peněz,“ tvrdí Procházka, který je zároveň i pro další bezpečnostní opatření, například osvětlené přechody pro chodce.

Nápad nezavrhuje ani starosta Jaroslav Král, poukazuje však na fakt, že u Základní školy Pražská, kde je situace nejnebezpečnější, se chystají jiná dopravní opatření. „Už jsme schválili přijetí radaru, který by měl být do začátku školního roku v Pražské ulici umístěn. Navíc po rekonstrukci Pražské ulice je počítáno s retardérem a zvýšeným přechodem. Řekl bych, že taková opatření jsou dostačující,“ informoval starosta Král.

Návrh se zatím nedostal ani na program rady města. Zda Milan Procházka s návrhem uspěje, bude jasnější zřejmě poté, co pracovníci Městského úřadu v Benátkách zmapují, jak systém funguje v Mladé Boleslavi.