Francouzští berani, meklenburští strakáči, burgundští králíci a dokonce jeden belgický obr si poskakovali či se jen tak líně povalovali ve voliérách v přízemí. O kousek dál kokrhali kohouti a o patro výš si pera probírali holubi. Dva týdny před krajskou soutěžní výstavou králíků, drůbeže a holubů v Lysé nad Labem se okresní výstava konala také v Dobrovici.

Chovatelé z Mladoboleslavska začali svážet do areálu místní základní organizace Českého svazu chovatelů své nejlepší kusy už ve čtvrtek večer. Po administrativní přejímce zamířila zvířata do voliér a kotců. V pátek si výstavu čítající víc než čtyři stovky ušáků, pětadvacet kousků drobné drůbeže a bezmála šesti desítek holubů prošla odborná porota a rozdala známky. V sobotu už výstava patřila nechovatelům a široké veřejnosti.

„Letos máme výhodu, že zaměstnanci škodovky mají ještě dovolenou, a účast je tak slušná. Z hlavy nevím přesná čísla, ale výstavu navštívilo přes 230 nechovatelů, což je asi třetina z celkové návštěvnosti," pochvaloval si organizátor prodejní výstavy Milan Hradec.

V sobotu odpoledne už celá řada klecí osaměla, o zvířata určená na chov byl totiž značný zájem. Za většinu králíků i drůbeže zaplatili zájemci několik stovek. Největší zvíře výstavy, alespoň co do váhy, belgický obr Milana Rajšnera z Mladé Boleslavi, byl jediným chlupáčem, jehož cena byla předem stanovena nad 1000 korun. Případný zájemce by za něj zaplatil jedenáct set.
„Chov těchto velkých plemen je stejný jako v případě těch menších. Rozdíl je pouze v tom, že velcí králíci déle rostou. Čtyři, čtyři a půl kila váží stejně rychle jako menší plemena. Vývoj však u nich pokračuje déle a maximální váhy dorůstají až po osmi nebo devíti měsících," přiblížili nám na místě chovatelé.

Zvířecí šampióny z Mladoboleslavska mohou příznivci chovatelství podpořit 17. a 18. ledna na krajské výstavě v Lysé nad Labem. Vystavovatelé zde představí 1300 králíků, 2100 holubů a 600 kusů vodní i hrabavé drůbeže. Přijďte si poslechnout některou z přednášek, koupit chovatelské potřeby či jen obdivovat to nejlepší, co se podařilo vychovat ve středních Čechách v roce 2014.

Milan Hradec: Když má slepice pěkné peří, chovatel jí rád odpustí, že nenese každý den

Milan Hradec, předseda dobrovické organizace Českého svazu chovatelů.

Milan Hradec, organizátor výstavy a předseda dobrovické chovatelské organizace. Foto: K. Tejnická

Podle Milana Hradce, organizátora výstavy, prodělalo chovatelství za několik posledních desítek let dramatickou proměnu. Přesto se prý stále těší oblibě. Jen už většinou neznamená obživu. Dnes se drobné zvířectvo nechová na maso, ale pro radost z chovatelských úspěchů.

Povězte mi na úvod, jak je na tom všeobecně chovatelství na Mladoboleslavsku?
Okres je nebývale průmyslový, takže tady ta tradice chovatelství vymizela podstatně víc než třeba na Mělnicku nebo Jičínsku. Škodovka s tím pěkně zamávala. Ale to není situace posledních let. Ty změny probíhaly už před třiceti lety.

Na druhou stranu se musím přiznat, že o chovatelských organizacích slýchám poměrně často.
Organizací je poměrně dost, ale ubývá chovatelů. Před nějakými pětadvaceti lety bylo na okrese osm set chovatelů, teď nás je v posledních pěti letech stabilně kolem 250.

Koho dnes nejčastěji láká chovatelství? Ptám se proto, že celá řada koníčků dnes zažívá renesanci.
Přicházejí i noví chovatelé. Nejčastěji jde o třicátníky, kteří už mají vyřízené otázky bydlení a rodinné záležitosti, dál třeba lidé, kteří mají tradici chovatelství v rodině. Velkou změnou je ale to, že už to nepramení z potřeby. Dříve se zvířata chovala pro radost, krásu a užitek, dnes jde především o tu krásu. Když má slepice pěkné peří, chovatel jí rád odpustí, že nesnese vejce každý den.

Jak si letos vedla dobrovická organizace v okresní konkurenci?
Povedlo se nám zvítězit v drůbeži i holubech, ale v králících jsme letos až pátí. A to se považujeme za králíkářskou baštu. Organizace je určitě silná, hodnocení jsme měli i mezi těmi králíky jen o půl bodu nižší než vítězný Bakov.

Ve výsledcích vidím, že bodová hodnocení celé řady organizací jsou totožná a pořadí je přesto určené. Sdílená místa neexistují?
Posuzovatelé nakonec určují pořadí podle zajímavosti zvířat, která reprezentují organizaci. To pak mají výhodu kresebně zajímavější plemena a roli hraje i celkový dojem.

Podle počtu vystavených zvířat je z drobného zvířectva největší zájem o králíky. Je to obvyklé?
V rámci organizovaného chovatelství je králík skutečně nejpopulárnější. U holubů jsou totiž podstatně větším problémem sousedské vztahy. Chováním králíků nikoho neobtěžujete, ale u holubů je to jiné. Když se podíváte po výstavě, uvidíte, že mezi holuby jsou plemena strukturovaná, tedy s různými zvláštnostmi peří – například kudrnáči, pávíci. Ti žijí ve voliérách. Ostatní holubi, například staváci, potřebují k životu otevřený prostor. A už záleží, jak vezme soused to, že mu přistávají na stodole, na domě…

…nebo že něco občas přistává na jeho autě.
Přesně tak. Pokud je na vsi deset chovatelů, neznamená to problém. Pokud je jediný, každý ví, čí to byl holub. Problém s kohouty je velmi podobný. Sám svým kohoutům jejich ubikaci musím zatemňovat, aby nebudili sousedy brzy ráno. V létě například už kolem čtvrté. Jestli můžu využít příležitost, rád bych poděkoval svým sousedům z Mladé Boleslavi za shovívavost. Mých dvanáct kohoutů se každé ráno postará o pořádný koncert.

A vítězem se stává…

Nejlepší králíky přivezli:
1. Milan Novák z Kosmonos
2. Jaroslav Krumpholc ze Zdětína
3. Břetislav Luňák z Katusic
4. Zdeněk Volf ze Zdětína
5. Jaroslav Málek z Krnska

Mezi organizacemi zvítězila ZO Bakov nad Jizerou před Mečeříží a Zdětínem.

Nejlepší holuby přivezli:
1. Jindřich Šrajer ze Všejan
2. Lenka Kocourková z Bakova
3. Miroslav Heller z Dobrovice
4. František Jandl z Mečeříže
5. Jaroslav Nypl z Mečeříže

Mezi organizacemi zvítězila ZO Dobrovice před Kosmonosy a Mečeříží.

Nejlepší drůběž přivezli:
1. Vlastimil Kocourek z Kosmonos
2. Jaroslav Krumpholc ze Zdětína
3. Jindřich Šrajer ze Všejan
4. Milan Robovský z Dobrovice
5. František Verner z Kosmonos

Mezi organizacemi zvítězila ZO Dobrovice před Zdětínem a Kosmonosy.

(porota hodnotí vždy několik nejlepších zvířat chovatele-jednotlivce i organizace)