VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovice na výstavě potvrdila svou pověst bašty chovatelství

Dobrovice - Dobrovičtí chovatelé vyhráli ve dvou ze tří kategorií. Za dva týdny se uskuteční krajské kolo

3.1.2015
SDÍLEJ:

Okresní chovatelská výstava v Dobrovici.Foto: Kristýna Tejnická

Francouzští berani, meklenburští strakáči, burgundští králíci a dokonce jeden belgický obr si poskakovali či se jen tak líně povalovali ve voliérách v přízemí. O kousek dál kokrhali kohouti a o patro výš si pera probírali holubi. Dva týdny před krajskou soutěžní výstavou králíků, drůbeže a holubů v Lysé nad Labem se okresní výstava konala také v Dobrovici.

Chovatelé z Mladoboleslavska začali svážet do areálu místní základní organizace Českého svazu chovatelů své nejlepší kusy už ve čtvrtek večer. Po administrativní přejímce zamířila zvířata do voliér a kotců. V pátek si výstavu čítající víc než čtyři stovky ušáků, pětadvacet kousků drobné drůbeže a bezmála šesti desítek holubů prošla odborná porota a rozdala známky. V sobotu už výstava patřila nechovatelům a široké veřejnosti.

„Letos máme výhodu, že zaměstnanci škodovky mají ještě dovolenou, a účast je tak slušná. Z hlavy nevím přesná čísla, ale výstavu navštívilo přes 230 nechovatelů, což je asi třetina z celkové návštěvnosti," pochvaloval si organizátor prodejní výstavy Milan Hradec.

V sobotu odpoledne už celá řada klecí osaměla, o zvířata určená na chov byl totiž značný zájem. Za většinu králíků i drůbeže zaplatili zájemci několik stovek. Největší zvíře výstavy, alespoň co do váhy, belgický obr Milana Rajšnera z Mladé Boleslavi, byl jediným chlupáčem, jehož cena byla předem stanovena nad 1000 korun. Případný zájemce by za něj zaplatil jedenáct set.
„Chov těchto velkých plemen je stejný jako v případě těch menších. Rozdíl je pouze v tom, že velcí králíci déle rostou. Čtyři, čtyři a půl kila váží stejně rychle jako menší plemena. Vývoj však u nich pokračuje déle a maximální váhy dorůstají až po osmi nebo devíti měsících," přiblížili nám na místě chovatelé.

Zvířecí šampióny z Mladoboleslavska mohou příznivci chovatelství podpořit 17. a 18. ledna na krajské výstavě v Lysé nad Labem. Vystavovatelé zde představí 1300 králíků, 2100 holubů a 600 kusů vodní i hrabavé drůbeže. Přijďte si poslechnout některou z přednášek, koupit chovatelské potřeby či jen obdivovat to nejlepší, co se podařilo vychovat ve středních Čechách v roce 2014.

Milan Hradec: Když má slepice pěkné peří, chovatel jí rád odpustí, že nenese každý den

Milan Hradec, předseda dobrovické organizace Českého svazu chovatelů.

Milan Hradec, organizátor výstavy a předseda dobrovické chovatelské organizace. Foto: K. Tejnická

Podle Milana Hradce, organizátora výstavy, prodělalo chovatelství za několik posledních desítek let dramatickou proměnu. Přesto se prý stále těší oblibě. Jen už většinou neznamená obživu. Dnes se drobné zvířectvo nechová na maso, ale pro radost z chovatelských úspěchů.

Povězte mi na úvod, jak je na tom všeobecně chovatelství na Mladoboleslavsku?
Okres je nebývale průmyslový, takže tady ta tradice chovatelství vymizela podstatně víc než třeba na Mělnicku nebo Jičínsku. Škodovka s tím pěkně zamávala. Ale to není situace posledních let. Ty změny probíhaly už před třiceti lety.

Na druhou stranu se musím přiznat, že o chovatelských organizacích slýchám poměrně často.
Organizací je poměrně dost, ale ubývá chovatelů. Před nějakými pětadvaceti lety bylo na okrese osm set chovatelů, teď nás je v posledních pěti letech stabilně kolem 250.

Koho dnes nejčastěji láká chovatelství? Ptám se proto, že celá řada koníčků dnes zažívá renesanci.
Přicházejí i noví chovatelé. Nejčastěji jde o třicátníky, kteří už mají vyřízené otázky bydlení a rodinné záležitosti, dál třeba lidé, kteří mají tradici chovatelství v rodině. Velkou změnou je ale to, že už to nepramení z potřeby. Dříve se zvířata chovala pro radost, krásu a užitek, dnes jde především o tu krásu. Když má slepice pěkné peří, chovatel jí rád odpustí, že nesnese vejce každý den.

Jak si letos vedla dobrovická organizace v okresní konkurenci?
Povedlo se nám zvítězit v drůbeži i holubech, ale v králících jsme letos až pátí. A to se považujeme za králíkářskou baštu. Organizace je určitě silná, hodnocení jsme měli i mezi těmi králíky jen o půl bodu nižší než vítězný Bakov.

Ve výsledcích vidím, že bodová hodnocení celé řady organizací jsou totožná a pořadí je přesto určené. Sdílená místa neexistují?
Posuzovatelé nakonec určují pořadí podle zajímavosti zvířat, která reprezentují organizaci. To pak mají výhodu kresebně zajímavější plemena a roli hraje i celkový dojem.

Podle počtu vystavených zvířat je z drobného zvířectva největší zájem o králíky. Je to obvyklé?
V rámci organizovaného chovatelství je králík skutečně nejpopulárnější. U holubů jsou totiž podstatně větším problémem sousedské vztahy. Chováním králíků nikoho neobtěžujete, ale u holubů je to jiné. Když se podíváte po výstavě, uvidíte, že mezi holuby jsou plemena strukturovaná, tedy s různými zvláštnostmi peří – například kudrnáči, pávíci. Ti žijí ve voliérách. Ostatní holubi, například staváci, potřebují k životu otevřený prostor. A už záleží, jak vezme soused to, že mu přistávají na stodole, na domě…

…nebo že něco občas přistává na jeho autě.
Přesně tak. Pokud je na vsi deset chovatelů, neznamená to problém. Pokud je jediný, každý ví, čí to byl holub. Problém s kohouty je velmi podobný. Sám svým kohoutům jejich ubikaci musím zatemňovat, aby nebudili sousedy brzy ráno. V létě například už kolem čtvrté. Jestli můžu využít příležitost, rád bych poděkoval svým sousedům z Mladé Boleslavi za shovívavost. Mých dvanáct kohoutů se každé ráno postará o pořádný koncert.

A vítězem se stává…

Nejlepší králíky přivezli:
1. Milan Novák z Kosmonos
2. Jaroslav Krumpholc ze Zdětína
3. Břetislav Luňák z Katusic
4. Zdeněk Volf ze Zdětína
5. Jaroslav Málek z Krnska

Mezi organizacemi zvítězila ZO Bakov nad Jizerou před Mečeříží a Zdětínem.

Nejlepší holuby přivezli:
1. Jindřich Šrajer ze Všejan
2. Lenka Kocourková z Bakova
3. Miroslav Heller z Dobrovice
4. František Jandl z Mečeříže
5. Jaroslav Nypl z Mečeříže

Mezi organizacemi zvítězila ZO Dobrovice před Kosmonosy a Mečeříží.

Nejlepší drůběž přivezli:
1. Vlastimil Kocourek z Kosmonos
2. Jaroslav Krumpholc ze Zdětína
3. Jindřich Šrajer ze Všejan
4. Milan Robovský z Dobrovice
5. František Verner z Kosmonos

Mezi organizacemi zvítězila ZO Dobrovice před Zdětínem a Kosmonosy.

(porota hodnotí vždy několik nejlepších zvířat chovatele-jednotlivce i organizace)


Autor: Martin Weiss

3.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - SKLADNÍK SEMČICE -IHNED,160,kč/hod 160 Kč

Hledáme pro významnou firmu šikovného pracovitého skladníka. Náplň práce: kompletace objednávek, příjem, vyskladňování a expedice zboží, balení, vychystávání zboží, komunikace s vedením.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka125 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 125 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vančurova č.p. 1425, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: e-mail: mladaboleslav@compag.cz, , Práce na PC - MS Word, Excel., Psaní všemi deseti., ŘP sk. B., Seriózní chování, dobré komunikační schopnosti v písemném i mluveném projevu., Životopis emailem: mladaboleslav@compag.cz nejpozději do 26.2.2018., Vhodné i pro studenty VŠ., Nástup ihned.. Pracoviště: Compag mladá boleslav s.r.o., Vančurova, č.p. 1425, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Zuzana Vocásková, .

Informační technologie - Informační technologie Správce informačního25 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Junior specialista CATIA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň, , systémová správa konstrukčních dat v systému CATIA V5, příprava a realizace exportů dat z datové struktury, řešení problémů v oblasti výměny dat mezi konstrukčními systémy a jejich nástroji, uživatelská podpora v rámci použití systému správy dat, tvorba prezentací, , , A co je potřeba?, , CATIA V5, MS Office, databáze, anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, potřebujeme praxi v technické oblasti nebo alespoň vzdělání z technického oboru, , Výhodou , , Znalosti Connect, KVS, Znalost prostředí automobilového průmyslu. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Lenka Oumrtová, +420 739 392 726.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník18 200 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Bezpečnostní referenti - ZZC Bělá Jezová. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Jezová č.p. 1501, 294 21 Bělá pod Bezdězem, , Prvotní kontakt: e-mail: rvyskocil@suz.cz, , Pracovní činnost:, - odpovědnost za zpracování bezpečnostní ochrany areálu (BOA) a příslušné dokumentace, - aktualizace předpisů, dokumentace a pokynů vztahujících se k výkonu služby fyzické ostrahy v zařízení včetně kontrolní činnosti, - provádění proškolení problematiky BOA pracovníkům fyzické ostrahy a ostatním zaměstnancům, - zpracování návrhu a realizace schválených opatření ke výšení kvality zabezpečení areálu, - ve své činnosti je přímo podřízen vedoucímu odboru Zařízení, , Požadujeme:, - VOŠ a vyšší (Bc), - alespoň 3 roky praxe v oboru, - perfektní znalost práce na PC (MS Office), - aktivní ŘP sk. B, - trestní bezúhonnost, - multikulturní toleranci, - ochotu dále se vzdělávat, - aktivní přístup k plnění zadaných úkolů, , Nabízíme:, - zařazení v 10. platové třídě dle NV č. 564/2006 Sb., - benefity zaměstnance organizační složky státu, - možnost vzdělávání a odborných kurzů, - 25 dní dovolené, 5 dnů indispozičního volna, - fond kulturních a sociálních potřeb, - stravování v místě pracoviště, - nabízíme Multi-sport kartu, - jazykový bonus, - možnost využití zvýhodněných mobilních tarifů pro členy rodiny, , Informace o naší organizaci naleznete na www.suz.cz., Pokud vás tato nabídka zaujala, zašlete nám svůj strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem prostřednictvím emailu.. Pracoviště: Správa uprchlického zařízení mv čr - pobytové středisko bělá - jezová, Jezová, č.p. 1501, 294 21 Bělá pod Bezdězem. Informace: Robert Vyskočil, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Čaloun, "zlatý" hráč z olympiády v Naganu se zlatou medailí.
18

Šampion Čaloun: V Naganu vše fungovalo hlavně díky Ivanovi

Jak jsme žili - Mladoboleslavsko - 1.máj 1982

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Mladé Boleslavi

Kam na Boleslavsku za zábavou? Vyberte si!

Boleslavsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Březina opraví náves

Březina – Školka, náves a protipovodňová opatření. To vše plánují v Březině na letošní rok. Také ovšem kanalizaci a testovací rychlostní zkoušku na Rally Bohemia.

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT