Hned dva „podniky“, poskytující nejen místním stravu, slaví v tomto roce významné výročí. V první případě se ovšem jedná o potravu pro tělo, ve druhé případě je posilována mysl. Velmi vysoké narozeniny totiž slaví místní cukrovar a knihovna.
Kníže Karel Anselm Thurn-Taxis založil cukrovar v Dobrovici v roce 1831. Letos je tomu tak již 180 let od začátku výroby cukru, od stejného letopočtu se datuje také spolupráce mezi cukrovarem a městem Dobrovice. 180 let od začátku tradice, která bez jediného přerušení trvá dodnes.
Takováto (nejen) v evropském měřítku unikátní historie je pořádným důvodem k oslavě. Proto vedení společnosti zve všechny občany Dobrovice i ty přespolní na oslavy 180 let dobrovického cukrovaru.
Juchat se bude ve čtvrtek 19. května od 16 hodin na nádvoří Dobrovických muzeí. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení pěveckých sborů Plamínek a Skřivánek, vystoupení mažoretek od těch nejmenších až po ty odrostlejší, divadelní spolek Dobrovít, kapelu Dobrovanka nebo pěvecký sbor Dobrovan.
Celý program pak vyvrcholí open – air koncertem orchestru pardubické filharmonie. Po celé odpoledne budou samozřejmě otevřena místní muzea, expozice bude v tento sváteční den k vidění zcela zdarma.
V letošním roce slaví krásných 100 let od svého založení dobrovická knihovna, jejíž první základ veřejné knihovny položil dobrovický rodák Antonín Brož, který ve své závěti určil na vydržování knihovny tisíc korun a část své knihovny věnoval ke zřízení obecní knihovny.
V roce 1909 byly proto knihy převezeny z Peček do Dobrovice a až v roce 1911 byly přeneseny do nové místnosti občanské záložny. V následujícím roce byly svazky čtenářům půjčovány jednou týdně a později se výpůjční doba rozšířila na úterý a pátek.
Při založení měla knihovna 1649 svazků a za rok přibylo 455 knih. Obec přispívala částkou 200 korun na nové knihy. V letech 1924 – 1933 byl knihovníkem učitel Eduard Svárovský, který přepracoval knihovnu podle tehdejších knihovnických směrnic. Sestavil přírůstkový, názvový i oborový seznam.
Během 2. světové války musela knihovna uvolnit místnost pro zásobovací účely, v roce 1945 se obecní knihovna spojila s knihovnou Občanské besedy. Po válce, od roku 1946 až do roku 1979, funkci knihovníka vykonával učitel Josef Zahrádka. Knihy rozdělil podle tématických skupin a zpracoval nový přírůstkový seznam.
V roce 1960 se knihovna přestěhovala do prostorů cukrovaru. Půjčovní doba byla určená na pondělí, středu a pátek a čtenáři si půjčili cca 11 000 svazků. V roce 1976 byla dobrovická knihovna pověřena střediskovou funkcí a ve svém obvodu metodicky řídí práci 30 místních lidových knihoven.
Vedoucí této knihovny se stala Růžena Kubínová, jíž také za informace ohledně historie této vzdělávací instituce děkujeme. V knihovně se postupně vybudovala nová soustava katalogů.
Další stěhování se konalo v roce 1983 a to do samostatné budovy v ulici 9. května. Po dvaceti letech v roce 1996 přestala knihovna svoji střediskovou funkci plnit.
Místní lidové knihovny se osamostatnily a dobrovická knihovna získala po letech název Městská knihovna Dobrovice. Aktuálně nabízí 27 758 knih.