Tři velké akce plánuje město Dobrovice v letošním roce a obyvatelé tohoto městečka na Mladoboleslavsku budou proto muset minimálně v tomto roce přetrpět některá dopravní omezení.

Jednou z hlavních investic v Dobrovici je totiž rekonstrukce Palackého náměstí. Celá rekonstrukce, která v těchto dnech naplno startuje, vyjde na necelých 41 milionů korun, ale daňové poplatníky to nebude stát skoro nic.

„Městu se podařilo získat dotaci z Evropské unie ve výši přes 38 milionů korun. Dotace tedy pokrývá většinu nákladů,“ řekl Boleslavskému deníku starosta Dobrovice Josef Hrobník.

Revitalizace dobrovického náměstí se dotkne prakticky celého prostranství v centru města a dokončena by měla být na jaře roku 2010. Už v roce 2002 přitom vedení radnice nechalo přesunout autobusovou zastávku za náměstí, což byla původně první etapa celého záměru.

Tehdy ale nebyl dostatek peněz na tak velkou akci a další práce na náměstí byly odloženy. „Rozhodli jsme se, že jednotlivé etapy spojíme do jedné a požádáme o dotaci, což se nám také podařilo,“ řekl starosta Hrobník.

Místní lidé mají na rekonstrukci náměstí rozdílné názory, vesměs ji ale vítají. „Bude to znamenat hluk a omezení, ale zase to tu třeba bude krásnější. Ono celkově to náměstí teď není moc dobře řešené. Některé kulturní akce, které se zde konají, třeba tradiční dechovka, se sem teď moc nehodí. Až zde bude dlažba, bude to lepší,“ řekl Deníku čtyřiapadesátiletý pan Milan z Dobrovice.

Větší obavy mají místní živnostníci. „Pokud to bude k lepšímu, tak rekonstrukci vítám. Ale snad nám rozkopané centrum neodradí zákazníky,“ řekl jeden z místních živnostníků. Starosta ale uklidňuje, že i přes všechna omezení bude náměstí po většinu prací průjezdné. Nemůže se stát, že by náměstí bylo neprůjezdné, protože tady ani není moc možností, jak jet jinudy.

„Nechceme, aby se doprava ve městě úplně zastavila. Hlavními objízdnými trasami jsou ulice Husova a Na Hložku,“ sdělil Josef Hrobník. Objížďky budou značeny a občané dostanou z úřadu včas potřebné informace.

Náměstí dozná opravdu výrazných změn. Kromě průjezdní komunikace bude větší část plochy vydlážděná. Úprav se dočká také park, kde by mělo vzniknout dětské hřiště. Do silnice třetí třídy, která náměstí protíná, nebude město zasahovat, protože mu nepatří. Prostranství bude zdobit nový mobiliář a zrekonstruovány mají být rovněž všechny chodníky.

Rekonstruovat se ovšem musí také pod povrchem. „Musí dojít k výměně kanalizačního a vodovodního řadu i přípojek,“ vysvětluje starosta Hrobník. Ke změnám dojde také ve střední části mezi poštou a stávající zastávkou, jež odtud zmizí. Měla by zde vzniknout malá kašna, která tam již kdysi byla. Samozřejmě už ale bude mít jinou podobu.

Co je velmi důležité, že vznikne kruhová křižovatka v místě pod sochou T. G. Masaryka, kde se dnes silniční pruhy spojují ve tvar podobný písmenu ypsilon. Město si od kruhové křižovatky slibuje bezpečnější a plynulejší dopravu na náměstí.

„V prostoru nad sochou, v ulici, která prochází podél Mototechny a domácích potřeb, vznikne klidová zóna. Doprava se tam zcela zastaví. Bude tam pouze parkování a v podstatě pěší zóna. Také na vnitřní straně náměstí mezi stávající zastávkou, která zmizí, poštou, hotelem Lípa a dalšími podniky vznikne klidová zóna,“ uvedl starosta Hrobník.

Rekonstrukce centra města ale není jedinou velkou akcí, do které se Dobrovičtí letos pustí. Město totiž získalo dotaci z evropských fondů ve výši 11 milionů také na vybudování nového systému pro separaci odpadu, jehož realizace už rovněž začala.

Třetím, a měřeno penězi největším, projektem je společná akce v rámci obecně prospěšné společnosti, již založilo město ve spolupráci se společností Cukrovary TTD za účelem rekonstrukce místní památky – hospodářského objektu bývalé ekonomie.

„Vzniknou zde nejen muzea cukrovarnictví a lihovarnictví, ale také řepařství a města Dobrovice. Chceme, aby ta muzea byla funkční v tom smyslu, aby si návštěvníci mohli vyzkoušet různé věci spojené s danou tematikou. Nechceme, aby si expozici jen prohlédli a rychle odešli,“ uvedl starosta Dobrovice Josef Hrobník.

V rozsáhlém objektu vznikne také parkoviště a celou investici podpoří dotace ve výši 165 milionů korun.