„S touto lampou léčíme závažnější typ novorozenecké žloutenky, který je většinou způsoben nesrovnalostí krevních skupiny matky a miminka," řekla Lucie Trněná, lékařka dětského oddělení. 

Pod fototerapeutickou lampu se umisťují miminka bez oblečení. Mají vždy zakryté oči, aby nedošlo k poškození sítnice. Dále se musí pečlivě sledovat všechny životní funkce, protože existuje určité riziko podchlazení či přehřátí. "Děti jsou neustále monitorovány a nosí se maminkám pravidelně na kojení. S touto lampou máme skvělé zkušenosti, léčba je efektivní a dochází k rychlému poklesu žloutenky,“ podotkla Lucie Trněná. 

Na porodnickém oddělení tak mají nyní dvě lampy - jednu nově na novorozeneckém oddělení a druhou na oddělení nedonošených dětí.

Společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav podporuje Klaudiánovu nemocnici od založení firmy od roku 1994. Vloni byl například z jejího daru 100 tisíc korun financován nákup přístroje pro šetrnější odstranění nosních mandlí. „Naše pomoc není náhodná, ale je to vždy po domluvě s vedením nemocnice,“ uvedl Jan Sedláček, ředitel společnosti VaK, která každoročně daruje nemocnici kolem jednoho sta tisíce korun.

Podle ředitele nemocnice Ladislava Řípy nemocnice obmění letos několik velkých a drahých přístrojů. „Budeme kupovat nové CT, tedy počítačový tomograf, který je velmi vytížený, vloni jsme provedli téměř 14 tisíc vyšetření. Pořídíme novou magnetickou rezonanci a nové gama kamery. Celkem to bude bezmála za sto 100 milionů korun, a to díky státní i krajské dotaci,“ uvedl ředitel Řípa. Podle něho se nemocnice bude snažit z peněz sponzorů obměnit další přístroje.

„Potřeba by bylo ještě tak 60 milionů,“ uvedl Řípa a dodal, že se stále snaží rozšiřovat portfolio dlouhodobých partnerů, a to například z automobilového odvětví, které je v Mladé Boleslavi dominantní.

Od začátku tohoto roku do 20. února se v porodnici Klaudiánovy nemocnice narodilo podle statistik celkem 176 dětí. Počet porodů se za posledních pět let pohybuje ročně zhruba kolem 1500.