Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrá dula musí fungovat jako prodloužená ruka rodící ženy

Mladá Boleslav - Doprovázet ženy k porodu a sdílet s nimi nejintimnější okamžiky života, to si Bára a Šárka vybraly jako svou cestu

24.8.2015
SDÍLEJ:

Těhotná žena. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Dula. Nerozumíte tomu slovu? Jde o výraz ze starověké řečtiny a označuje ženu, která poskytuje rodícím maminkám psychickou podporu. V současné době, kdy řada žen odmítá pouze medicínsky vedený porod a chce si do jisté míry průběh příchodu svého dítěte na svět režírovat sama, je tahle profese stále populárnější.

Dvě duly působí také na Mladoboleslavsku, Barbora Austová žije v Bělé pod Bezdězem a Šárka Seifertová v Benátkách nad Jizerou. S oběma jsem se sešla, abychom si popovídaly o tom, jaké možnosti vlastně budoucím maminkám nabízí a jaká je jejich spolupráce s porodnicí v boleslavské Klaudiánově nemocnici. Doprovázejí ale ženy k porodům po celém regionu, od Liberce až po Neratovice.

Začněme úplně od začátku, co vás vedlo k tomu, vybrat si tuto neobvyklou profesi?

Šárka: Já jsem původně zdravotní sestra a na praxi jsem byla i na porodnickém oddělení. Vyděsilo mě, jak to ve velkých pražských porodnicích vypadá, studené, velké a blikající místnosti… Navíc jsem vždycky věděla, že chci mít děti brzo, ale moje představa o porodu byla úplně jiná, než jak jsem tu realitu viděla. Začala jsem se zajímat o přirozený porod a došla jsme k závěru, že budu rodit s dulou. Odtud byl pak už jen krůček k tomu se dulou stát.

Bára: Já mám srovnání klasického medicínského porodu bez přípravy, který byl pro mě hrozným zážitkem. Opačným extrémem byl můj druhý porod, u kterého se mnou dula byla, a byl to úplně opačný extrém. Na jeho základě jsme si řekla, že bych takhle úžasný na klidný porod ráda pomohla zprostředkovat i dalším ženám.

Jak dlouho se doprovázení žen k porodům věnujete?

Zhruba rok a půl, dva roky. Prošly jsme obě stejným výcvikem.

To jste mi nahrála na další otázku: co předchází tomu, aby se člověk stal dulou?

Pokud chcete být certifikovanou dulou, musíte absolvovat odborný výcvik. Jsou dvě organizace, které se tomu u nás věnují, Česká asociace dul a České duly. My jsme absolventkami té druhé a výcvik trvá dva roky. Pracuje se s takzvanou biosyntézou, tedy s celostním přístupem, jde o provázání psychických a fyzických procesů v těle. Velmi důležité na výcviku je ale také to, že si člověk nejdříve musí udělat jasno sám v sobě, projít individuální terapií, vytahat své „kostlivce ze skříní". Teprve potom může být k dispozici maminkám, a neprojektovat do nich nějaká svá traumata, obavy či nesplněná přání.

Když se na vás budoucí maminka obrátí, že by vás chtěla u porodu, co ji čeká?

Šárka: Začíná to vždycky osobní schůzkou a s Bárou pracujeme podobně. První setkání je bezplatné, trvá půl hodiny až hodinu a vlastně nejdříve zjistíme, jestli si vůbec lidsky sedneme, jestli si mě rodiče dokáží představit u porodu a jestli já bych byla schopná splnit jejich představy. Pokud to klapne, sejdeme se ještě podruhé, to už je delší setkání, asi tak na dvě hodinky, a tam už probíráme konkrétní detaily porodu a porodního plánu. vyjasníme si představy a pak jsme na mailu nebo na telefonu až do doby držení pohotovosti. Já ji držím od 38. týdne těhotenství a jsem kdykoliv připravená vyrazit.Pak už se obvykle sejdeme až u porodu. Ideální je, když se na nás žena obrátí tak kolem 20. týdne těhotenství, ale neodmítneme ani čerstvou těhulku, ani ženu těsně před porodem, hranice je tak ten měsíc do termínu…

A v čem tedy vaše práce u porodu spočívá?

Šárka: Nutno podotknout, že naše práce je pokaždé úplně jiná, stejně jako je jiná každá žena a každý porod. Zažily jsme dlouhé porody, třeba dvacetihodinové, kde je práce úplně jiná než pokud celá akce trvá dvě hodinky. Jde ale o to, zajistit mamince klidné a bezpečné prostředí, ženu je potřeba po příjezdu do porodnice, kde obvykle s příjmem panuje i nezbytný chaos, hlavně uklidnit. Snažíme se vytvořit porodní atmosféru, hledáme úlevové polohy…

Barbora: Strašně důležité je ale říci, že my se musíme na tu ženu naladit. Dula vlastně funguje u porodu jako prodloužená ruka maminky, my ji do ničeho nemanipulujeme, tu mapu udává ona. Má představu o svém porodu a my se snažíme, abychom ji společně pomohly naplnit. Jak říkala Šárka, hodně pracujeme ve sprše, nabízíme i aromaterapii, známe i základy nespecifických masáží. A také pomáháme v komunikaci s lékařským personálem.

Mám pocit, že hodně lidí vidí úkol duly právě v tom, že stojí mezi maminkou a lékaři?

Je pravda, že některé ženy mají pocit, že před lékařským personálem potřebují ochránit. Například ale v mladoboleslavské nemocnici je to úplný nesmysl, lékaři tady přání rodiček respektují. Spíš jde o to, že maminky nemají lékařské vzdělání a třeba v tu chvíli ani sílu na to, aby se zeptaly, co ten který zákrok obnáší. my za ně nerozhodujeme, jakou cestu si zvolí, ale můžeme jim třeba vysvětlit, v čem to spočívá, případně se lékařů ptáme tak, aby maminky dostaly odpovědi. V boleslavské nemocnici nám ta spolupráce s personálem funguje opravdu krásně a vycházejí nám i maminkám maximálně vstříc.

Zmiňujete spolupráci s personálem, neberou vás jako konkurenci?

To se samozřejmě může stát. My ale v těch porodnicích, kam ženy doprovázíme, komunikujeme a vystupujeme vždy slušně. Snažíme se, aby lékaři, porodní asistentky i sestry pochopili, že nejsme jejich sokové, nechceme jim brát práci, ale naopak nám jde o společnou věc. Dula není zdravotník, neumí maminku vyšetřit, nedělá žádné zákroky, my jsme tam „od hlavy", když to tak řeknu. Snažíme se být přátelské a ve většině případů nám to funguje.

Jak se na vás dívají tatínkové, tedy partneři vašich klientek?

Tady je velmi důležité už na začátku vysvětlit, že se je rozhodně nesnažíme vystrčit nebo jim sebrat jejich roli. Vnímají nás různě, jsou třeba muži, kteří u porodu chtějí být, ale nechtějí se nijak zapojovat. Na druhou stranu se nám stává, že náš kontaktují právě tatínci, kteří dulu pro svou ženu chtějí, Občas se může dokonce stát, že dula je oporou hlavně pro tatínka, aby byl v klidu. Z devadesáti devíti procent je to ale pro všechny strany přínosné, dula by měla do celého procesu vnést hlavně klid.

Jde o soukromou službu, maminky jistě zajímá i cena?

U nás stojí takzvaný porodní balíček 4,5 tisíce korun. Jde o cenu od první bezplatné schůzky včetně předporodní pohotovosti, doprovodu porodu a poporodní návštěvy.

Autor: Šárka Charousková

24.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hudební legenda J.A.R. v Litomyšli

Kam na Boleslavsku za zábavou? Vyberte si!

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Zloději zvyšují aktivitu

KRÁTCE: Karoq jde do prodeje

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

FOTO: Deburau. Je tu další divadelní premiéra

Mladá Boleslav - Už jen pár hodin zbývá, než se zvedne opona na Velké scéně Městského divadla Mladá Boleslav. V pátek začne od 19 hodin očekávaná premiéra hry Deburau, kterou režíruje Pavel Khek, dramaturgii má na starosti Lenka Smrčková.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

Praha / Mnichovo Hradiště - V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny, tentokrát s podporou Symfonického sdružení pod vedením Oty Balage. A jak to vše dopadlo? Lucerna byla vyprodána a dva a půl tisíce svých fanoušků dostal Harlej do patřičného varu. V kapele Harlej jsou letitými členy dva Mnichovohradišťáci - bubeník Libor Fanta a basový kytarista Martin Kolínský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení