Přestože povinnou školní docházku vyhlásila Marie Terezie už v roce 1774, bousovské děti usedaly do lavic mnohem dříve. Jak zápisy z kronik uvádějí, už v roce 1639 stála dřevěná školní budova poblíž kostela na tak zvaném Školništi.

Z dobových pramenů lze usuzovat, že tehdy byla škola dvojtřídní a žáky kromě kantora vyučoval ještě pomocník. Jenže počet dětí rostl a kapacita nestačila. Proto v roce 1860 přibývá ještě jedna třída. Ta však není ve škole, ale u místního obyvatele Havlíka.

ZÁKLADNÍ škola v Dolním Bousově po rekonstrukci.

Jenže o rok později vypukl požár. Plameny spolkly nejen domy kolem kostela, ale také faru a školní budovu. Aby děti nepřišly o vzdělání, zřizovaly se třídy, kde se dalo – na radnici, v domech na náměstí a až na Příhoně.

V 80. letech 19. století navštěvuje třídy celkem 402 dětí – 203 chlapců a 199 děvčat. Aby se zlepšily podmínky pro jejich studium, padne v roce 1893 rozhodnutí, že se bude stavět nová škola. Školniště místní vlnou odporu jednoznačně zavrhli, a tak byla dle historických pramenů vybraná lokalita zvaná na Chudobinci. Právě tam 10. dubna učitelé i děti poklepali na základní kámen.

Už v listopadu se mohlo učit v jedné ze tříd, protože hrozilo, že se sesune radnice. V září následujícího roku se pro žáky otevřelo sedm tříd v nové budově. Chyběla jen kreslírna a tělocvična. Roku 1931 je dostavena další část školy.

Učitele zatklo gestapo

Přežila mnoho režimů i historických událostí. Například v roce 1944 zatklo gestapo učitele Františka Chlíbka, který pracoval v odboji. Jeho příběh neměl šťastný konec, zemřel v koncentračním táboře Terezín. V roce 1945 budovu obsadili němečtí uprchlíci a děti se tak musely provizorně vyučovat v modlitebně československé církve.

Kateřina Karnová, ředitelka bousovské školyJsme ale v roce 2014 a škola si právě v tento čas připomíná 120. výročí založení, které doprovodí bohatý program. Jak prozradila ředitelka Kateřina Karnová, slavnosti se zúčastní nejen bývalí, ale i současní zaměstnanci a absolventi. „Návštěvníci si budovu také prohlédnou. Ve třídách uvidí dobové fotografie, které vybereme z archivu, a každou celou hodinu budeme promítat film z historie školy," nastínila sobotní průběh slavnosti. Při této příležitosti vystoupí se svou pohádkou také školní soubor Sůvičky, který má v Dolní Bousově již dlouhou tradici.

Tomᚊkolu začal před třemi lety navštěvovat také devítiletý Tomáš Cajchman. Ve škole se mu zatím líbí. „Máme třeba hezkou třídu a v ní nástěnku. Kromě obrázků na ní dáváme také různé informace. Například domácí úkoly, abychom na ně nezapomínali," řekl.

Co se vám ve škole líbí?

JanaJana, Dolní Bousov, 9. třída,
Škola byla nedávno rekonstruovaná, takže od té doby je to tady mnohem hezčí. Změnilo se tady toho hodně, máme třeba hezčí třídy, lepší vybavení, lavice i interaktivní tabule. Jinak se mi tady líbí, už jsem v posledním ročníku, takže si budu vybírat střední školu.

JaroslavJaroslav, Dolní 
Bousov, 5. třída
Jsem rád, že máme ve třídách interaktivní tabule, v horním patře nové počítače a dvě moderní tělocvičny. Sportuji často a hlavně hraji závodně fotbal. Jsem útočník, takže musím hodně běhat. V minulé sezóně jsem dal hodně gólů, v letošní zatím čekám.
MichaelaMichaela, Dolní 
Bousov, 8. třída
Ve škole jsou hodní učitelé. Rozumíme si a je s nimi i zábava. Stejně jako Jardovi se mi líbí interaktivní tabule. Používáme je na prezentace. Učitelé nám na nich promítají látku a i my si v rámci referátů připravujeme prezentace. Z tabule si učivo lépe zapamatujeme.

NikolNikol, Vlčí Pole, 6. třída
Mně by ani nevadilo, kdyby naše škola nebyla rekonstruovaná. Já jsem hlavně ráda, že si rozumíme se všemi učiteli a že se na ně můžeme kdykoliv obrátit. Přestože jsme ve městě, máme tady takové rodinné prostředí. Kromě toho tu mám 
i spoustu kamarádů.