Pane starosto, jak jste se zabydlel ve své nové kanceláři?
Fyzicky jsem se ještě moc nezabydlel. Kromě obrazu bývalého prezidenta Václava Havla a vlajek, které jsme sem přinesli z jiné místnosti, to tady vypadá ještě poněkud prázdně.

Rozumím, v současné době máte spoustu jiné důležitější práce…
Já jsem v samosprávě vlastně úplným nováčkem. Nejdříve jsem se musel seznámit se všemi zaměstnanci městského úřadu a také s jeho chodem. Navíc jsem přitom narazil na zákony, které jsou dosti svazující a rychle měn připravují i ideály.

Pokud se nemýlím, musel jste přečíst zákon o obcích …
Máte pravdu, ten byl první, který jsem studoval. Samozřejmě jsem ho četl už ve chvíli, kdy jsme uspěli ve volbách. Mám nevýhodu, že jsem před tím nebyl ani radní, ani zastupitel. Byl jsem předsedou osadního výboru Veselé, ale zkušenost přímo s rutinou radního jsem neměl. Tím pádem jsem se musel naučit všechny postupy, i ty zcela základní, například, jak se vkládá materiál do rady, náležitosti usnesení a jak se s usnesením dál naloží. Což je sice logické a jasné, přesto každý detail musíte znát.

Jak se vám po komunálních volbách, potažmo po nástupu na městský úřad jako starosta, změnil život?
Opravdu hodně. Místo čtrnácti pracuji teď osmnáct až dvacet hodin. Většina času padne samozřejmě na plnění úkolů v úřadu, zbytek věnuji předávání práce v předešlém zaměstnání. Rezervuji si dvanáct až čtrnáct hodin na radnici a čtyři až šest hodin na původní zaměstnání. Doufám, že to brzy skončí, letošní advent pro mne bohužel nebudou svátky klidu.

Takové kolečko musí podstoupit každý nový starosta?
Určitě se to dá dělat tak, že přijdete na úřad, vezmete si do kanceláře tajemníka a místostarostu a necháte všechno běžet. Mně bylo ale příjemnější seznámit se se všemi a se vším na vlastní kůži, abych věděl, v jaké je úřad kondici.

Vy jste ale před volbami nebyl klasický zaměstnanec …
Dlouhodobě jsem pracoval v neziskových organizacích, kde je práce posláním, naplňuje volný čas i vlastně celý smysl života. Být starostou je v tomto velmi podobné, atmosféra na úřadě je ale od neziskového světa úplně odlišná.

Co jste udělal vůbec jako první, když jste přišel na úřad? Zmínil jste, že jste se seznámil se všemi zaměstnanci…
Pak jsme se rozhodl nahrát na webové stránky města úvodní jednání zastupitelstva, aby se občané mohli podívat, jak to probíhalo. Dosud má video přibližně šest set zhlédnutí, což není vůbec špatné, když v Mnichově Hradišti bydlí osm tisíc lidí. A chceme s tím určitě pokračovat. Následně jsem si sezval všechny úředníky, abych jim sdělil, jakou mám představu o budoucnosti města a úřadu,a poté jsem se seznámil se všemi budovami, které město spravuje. To znamená, že jsem navštívil základní školy, knihovnu, muzeum i hasiče. Obejít přibližně dvě stě lidí trvalo dva dny. Nakonec jsem se začal seznamovat s plánovanými investicemi a rozpočtem na příští rok.

S jakým plánem či vizí jste na radnici nastupoval?
Chtěli bychom úřad co nejvíce otevřít z hlediska transparentnosti. To znamená, že na webu města zpřehledníme část věnovanou zastupitelstvu, kde se lidé dočtou výsledky jednotlivých usnesení. Myslím, že do šesti měsíců maximálně roku bude Hradiště transparentním křišťálově průsvitným městem. Kromě toho chceme na stránkách zveřejňovat co nejvíce smluv, veškeré investice nad deset tisíc, pokud se to legislativně povede. Zastupitelé budou od nového roku hlasovat jmenovitě, z jednání budeme pořizovat videozáznam.

Koukám, že jste se do práce pustil s vervou …
A to stále ještě není vše. Na příští rok máme v plánu realizovat rozklikávací rozpočet, takže každý z občanů uvidí každou korunu, kterou z městské kasy vydáváme na konkrétní účel. Už jsem také podnikl první krok, oslovil jsem naší banku, jestli nám může zavést transparentní účet. Chtěl bych, aby doménou Mnichova Hradiště byla transparentnost a otevřenost. Současně připravujeme nový jednací řád zastupitelstva a nový kodex zastupitele.

Co se v nich konkrétně změní?
Zvažujeme například, že by lidé měli při zasedání zastupitelstva vyhraněný čas na interpelace. Prostě prostor, kde by městu mohli cokoliv říct. Vše by mohlo začít fungovat na prvním zastupitelstvu 2015, kde právě jednací řád schválíme. Zároveň s tím bychom řešili podněty občanů. Dále potřebujeme vytvořit vizi pro město. Strategický plán skončí za tři týdny a Mnichovo Hradiště nemá žádný dokument, který by ukazoval, jak to zde bude vypadat po roce 2015.

To znamená, že vás teď čeká tento plán vytvořit?
Do půl roku bychom chtěli zvládnout novou vizi pro město až do roku 2025 a podle ní ukotvit investice. V současné době nejsou investice vedené strategicky. Řeší různé problémy, ale neřeší město jako celek. A do vytvoření nové vize bychom chtěli co nejvíce zapojit občany.

Rozumím, aby se vyjadřovali k problémům, dávali městu podněty a podobně…
Obecně se šíří klišé, že občané nemají zájem a politici nechtějí, aby jim lidé mluvili do práce. Pokud ale chceme slyšet názor lidí, musí být radnice proaktivní. Prostě musíme k lidem dojít a optat se jich v jakém městě chtějí žít.

S jakými důležitými investičními akcemi počítáte v příštích čtyřech letech?
Prioritně bych byl rád, kdyby se nám povedlo revitalizovat Masarykovo náměstí. Právě tady budeme potřebovat spolupráci lidí, abychom zjistili, jak by si rekonstruované náměstí představovali. Nějaké návrhy už máme z dřívějška. Nicméně je teď na lidech, aby si řekli, co by tam mělo být, a vyhlásíme architektonickou soutěž, kterou by si připomínkovali.

Z čeho budete akci financovat? Přeci jen rekonstrukce náměstí spolkne hodně peněz.
Samozřejmě realizace musí být navázána na to, abychom se snažili získat dotace. Zaplatit kompletní revitalizaci náměstí z rozpočtu města opravdu není možné.

Takže, náměstí máme, do čeho dalšího se pustíte?
Druhou záležitostí je radniční blok, tzv. budova klubu, která potřebuje novou omítku, střechu a hlavně jasné vybavení vevnitř. Měla by totiž být prostorem, která by šířila cestovní ruch a kulturu. I zde nám s financováním bude muset pomoc dotace. Během čtyř let se musí vyřešit jídelna pro první základní školu. V tuto chvíli máme na stole projekt stavby nové jídelny. Já osobně ho ale spíš nepodpořím, protože je zbytečně drahý a zbytečně rozsáhlý. Byl bych rád, kdyby každá škola měla svou jídelnu a nebo jeden objekt s nimi spojit, pokud by to stavebně šlo. Další bolestivou záležitostí je nedostatečná kapacita mateřských školek.

Pokud to dobře chápu, budete se snažit spíše šetřit a platit dluh, který jste zdědili?
Teď bychom se chtěli věnovat lidem. Dělali se zde velké investice, například kanalizace. Dvě třetiny této stavby ale musí zaplatit z rozpočtu my. Každý rok činí úvěr 13,3 milionu, dohromady tady po minulém vedení zůstal dluh 52 milionů. Naše investice proto nebudou moci být příliš velké. Myslím, že minulá radnice dávala peníze hlavně do staveb. Teď je potřeba pracovat s lidmi a věnovat se atmosféře ve městě.

Jak si to máme vysvětlit? Na co se budete soustředit?
Zaměříme se například na místní spolky, na management kultury a na zapojení lidí do důležitých jednání. Určitě budeme pokračovat ve sjednocování města tak, jak jsme to dělali dosud se spolkem Žijeme pro Hradiště. Chceme, se také zaměřit na kvalitnější propagaci města a to jak navenek tak k Hradišťským.

Kdo bude mít tuto práci na starosti? Vytvoříte novou pozici, nebo tuto náplň dostane nějakého současný zaměstnanec?
Předně bychom chtěli, aby vzniklo nové logo i motto města. Mnichovo Hradiště je město s velkou historií, takže by byla škoda, kdyby se o nás nevědělo. Komu tato činnost spadne do kompetence budeme vědět na jaře. Máme tady několik kulturních organizací, například Klub s. r. o., který by mohl tento servis pro město vykonávat. V současné době se snažím úřad poznat a zjistit, kdo má kapacitu tyto plány realizovat. Pokud se ukáže, že nikdo, budeme muset najít někoho zvenčí.

Nedávno ve městě proběhla anketa, která zjišťovala, zda lidé chtějí automaty ve městě. Výsledky ukázaly, že hazard netolerují. Jak to budete řešit?
Myslím, že anketa byla dost nešťastná a výsledky jsou trochu zavádějící, někdo mohl hlasovat i několikrát. Před námi je nový loterijní zákon a v podstatě tuto problematiku si převzal místostarosta Jiří Bína. Řešit to budeme tak, že si herny nejdříve projdeme, zjistíme, kdo hraje a kde jsou. Nechci předbíhat, ale mohlo by dojít k částečné regulaci, to znamená omezení reklamy, doby provozu automatů, nebo také omezení heren blízko základních škol, což mně osobně vadí nejvíc.