Bětuška a Sklepní. Tak se jmenují dvě prameniště, která se nachází na území obce Obruby. I když jde o přírodní prameniště, čas od času potřebují zásah člověka. A to se v současné době také stalo.

Vedení obce totiž zjistilo, že u obou pramenišť dochází k průsakům vody, a tak muselo začít jednat.

U pramene Bětuška, jak vysvětluje starosta obce Miroslav Dufek, muselo být odkopáno komplet celé vstupní hrdlo a poté byla instalována nová izolace.

Jak to občas u podobných stavebních zásahů bývá, někdy se vyskytnou komplikace. Naštěstí nešlo o žádnou zásadní. Odborníci, kteří práce prováděli, museli veškeré zásahy dělat ručně, tedy bez pomoci techniky, která mnohdy práci nejen ulehčuje, ale také zrychluje.

„Pramen Sklepní byl vyčištěn, poté byly opraveny skalní trhliny a byl zbudován betonový sarkofág, který by měl zabránit vzlínání spodní vody," vysvětlil dále starosta s tím, že mimo jiné byla současně nainstalovaná i nová vstupní vrátka s těsněním.

Nicméně, je to přesně rok, co si Obruby připomněly smutné výročí. Loni na konci října se do prameniště Bětuška vloupal neznámý zloděj. Urazil zámek a poškodil betonový límec u vstupu do prameniště. Pachatel tehdy obci způsobil škodu za osm tisíc.