„Dobrý den, paní učitelko," přichází pozdravit matikářku bývalý žák, který přijel do Hubálova ukázat své rodině, kde se vyučil automechanikem. Kromě toho, že vyrostl, trochu zestárl a tentokrát s sebou přivedl tři děti a manželku, se nezměnil. Automobily ho živí pořád. Do třídy nakukují další příchozí, ti se ovšem seznamují se školou, kam možná bude od příštího roku chodit jejich syn. A přicházejí další, kteří si přišli užít především atmosféru dne otevřených deří, která má na středním odborném učilišti svůj nesporný půvab.

U vjezdu do školního areálu návštěvníky vítá žákovská pořadatelská služba, rozdává papírového průvodce, který informuje o celodenním programu, a zájemcům radí, kam se v jaké věci obrátit. Ti, kteří přicházejí s malými dětmi, rovnou míří do školní budovy, kde začíná stezka plná soutěží, ti, které zajímá zemědělská technika kráčí přes dvůr na školní výstaviště, zájemci o studium proudí do domova mládeže přímo za ředitelem.

„Ze 70 absolventů, kteří každoročně opouštějí naši školu, jsme letos měli jediného nezaměstnaného," říká ředitel SOU Hubálov Miroslav Kolomazník. „Dokonce máme problém uspokojit požadavky zemědělských firem, kde dnes dochází k výrazným personálním obměnám," dodává a připomíná, že k obsluze nejnovější zemědělské techniky se hodí zejména dnešní mladí, kteří jsou obeznámeni s GPS a dalšími výdobytky techniky a nevadí jim směnné provozy.

Na zájemcích o studium, kterým často ještě není ani patnáct let, je vidět ostych. Přesto nakonec pokyvují hlavou, že nejvíc je zajímá právě obor Opravář zemědělských strojů, výhody, které studium na škole přináší, a jak je to s bydlením na internátu.

„Chlapci tu mají k dispozici bezdrátové připojení k internetu, tělocvičnu, a pokud se jich parta domluví, mohou vyrazit s doprovodem třeba do Liberce do bazénu nebo do Mladé Boleslavi na hokej. „Musím říct, že tři naši kluci dokonce odebírají Boleslavský deník. Sledují hlavně sportovní výsledky," usmívá se ředitel.

Hubálovské učiliště se představuje jako škola, která je zaměřená především prakticky. Největší váha je kladena na dílny a odborný výcvik, kde se chlapci učí řemeslu. O zřízení maturitních oborů se tu neuvažuje. A jak se zdá, ani pro to není důvod. O kvalifikované řemeslníky je zájem a podpora řemesel ze strany krajů i partnera, jakým je společnost Škoda Auto, je nezpochybnitelná. Žáci tu studují zdarma, je jim z velké části propláceno jízdné a dokonce jsou placeni za produktivní práci ve firmách či formou stipendií.

„Líbí se nám tady. Těšíme se na to, až si uděláme řidičské průkazy. Jednou z nás budou řidiči traktoru," říká Daniel Novotný z Mnichova Hradiště, který dostal v rámci dne otevřených dveří se spolužákem na starost kovárnu. Oba jsou v prvním ročníku. „Zájemci se u nás mohli seznámit se základním nářadím a vyzkoušet si ukovat třeba spirálu," přidává Matěj Šimíček.

Nejen v dílnách a na dvoře mezi vystavenou technikou je rušno. Co otáčet se mají také u stánků s občerstvením pod širým nebem a v jídelně.

„Pravidelně se tu scházíme od roku 2008. Všichni jsme z ročníku, který měl pan učitel Slavík. Končili jsme v roce 1963. Vždycky si dáme něco k jídlu a k pití, posedíme a probereme, co je nového," říkají pánové, kteří den otevřených dveří spojili s tradicí třídního srazu. „To už zase budeme v novinách," smějí se opraváři, kteří na Hubálov nedají dopustit ani víc než půl století od svého odchodu ze školy.