„První čtyři ročníky tohoto festivalu se v Mladé Boleslavi konaly v letech 1992 až 1995. Hlavní cenou tehdy byly automobily Škoda Favorit a Škoda Felicia. Na ně jsme vloni navázali pátým ročníkem FIDE OPEN a přidali velmistrovský a mistrovský turnaj,“ připomněl tradiční ředitel šachových festivalů, rapidů a jiných akcí Václav Klain.

V rámci letošního již 6. ročníku mezinárodního šachového festivalu jsou vypsány následující turnaje: uzavřené velmistrovský a mistrovský turnaj o 10 hráčích, mezinárodní FIDE open a národní open. Dále se koná rapid turnaj, který ponese jméno Škoda Open. Partnerem festivalu se po loňské odmlce opět stala společnost Škoda Auto.

Spolu s absolutní špičkou bude mít příležitost zahrát si i talentovaná mládež v Přeboru České obce sokolské v rapidu mládeže. Turnaje se hrají švýcarským systémem na 9 kol, když každý hráč má na celou partii 90 minut + 30 vteřin na každý tah.

Účast na velmistrovském turnaji již potvrdily například takové šachové celebrity, jakými jsou velmistři Vladimír Sergeev (ELO 2508), Leon Vološin (2449) a Eduard Meduna (2465). Zkušené velmistry v desítce hráčů velmistrovského turnaje mimojiné doplní mladičký FIDE mistr Vojtěch Plát (ELO 2398), který je vicemistrem světa v kategorii do 14 let. V mistrovském turnaji nebude chybět například mezinárodní mistr Sebastian Plischki (2402), který u nás vloni hrál velmistrovský turnaj REAL SPEKTRUM CUP, dále pracovník francouzské ambasády FIDE mistr Nikolas Cléry (2377), mladoboleslavský odchovanec FIDE mistr Jan Šuráň (2383), kterému loni těsně uteklo splnění normy IM, a domácí David Vichnar (2213). Turnaje FIDE OPEN Mladá Boleslav se pak zúčastní například velmistr Janis Klovans (2428), který je trojnásobným držitelem titulu mistra světa seniorů.

Slavnostnímu zahájení festivalu, které se uskuteční v pondělí 28. července 2008 od 15,30 hodin, bude předcházet technické zahájení turnaje v neděli 27. července od 15 hodin. Jednotlivá kola budou zahájena vždy v 16 hodin.

„V minulých ročnících si prvenství v hlavním turnaji odnesli velmistr Dimitar Dontchev (BUL), mezinárodní mistr Vitalij Golod (UKR), velmistr Vladimir Epishin (RUS) a mezinárodní mistři Jan Votava (CZE) a Hedinn Steingrimsson (ISL),“ připomněl vítěze předchozích festivalů ředitel Václav Klain.