Lukáš Kolbaba, čerstvý absolvent Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce, se právě vrací ze zahraničí. „O prázdninách mám naplánované cestování a několik brigád. V září nastupuji na Strojní fakultu ČVUT. Takhle to má většina mých spolužáků," říká Lukáš Kolbaba.

„Řada mladých lidí si práci hledá už v době, kdy ještě studuje. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, kteří mohou do firem vnést inovativní myšlení, nové prvky a nadšení. Nicméně absolventi, kteří práci přes léto neseženou, přichází do evidence Úřadu práce ČR. Hlavní vlna je právě v září," říká tisková mluvčí Kateřina Beránková.

„Většina mladých lidí si chce ještě užít posledních dvou měsíců volna a do práce nastupují až na podzim," potvrdil i ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce v Mladé Boleslavi Pavel Krpálek a dodal, že přesto se malá část absolventů zaregistruje na úřadu práce hned po ukončení studia.

Vzhledem k současné nízké nezaměstnanosti naštěstí ani absolventi bez praxe nemají se sháněním místa větší problémy. „I když řada zaměstnavatelů stále dává přednost zájemcům s praxí. V tom ohledu může úřad práce mladým lidem pomoci, a to například prostřednictvím společensky účelného pracovního místa," říká Krpálek.

Jiná situace je v oblasti hledání brigád, kterých je velký nedostatek.

Na Úřad práce v Nymburce se podle vyjádření ředitelky tohoto kontaktního pracoviště Lenky Průchové hlásí každoročně v září kolem 200 studentů v rámci okresu. „V současné době evidujeme zhruba 300 volných pracovních míst, kde hledají i absolventy, škála je poměrně široká, od dělnických profesí až po odborné," říká Lenka Průchová.

V evidenci Úřadu práce se objevují nejčastěji absolventi středních škol a učilišť, především pak škol zaměřených na ekonomiku, administrativu, podnikání, gastronomii, osobní a provozní služby. Naopak velké šance na získání práce v co nejkratší době mají absolventi vysokých škol, především lékařských fakult, strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je také po absolventech řemeslných oborů.

Pro ty absolventy, kteří si při hledání práce sami nevědí rady, fungují na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR Informační a poradenská střediska pro volbu a změnu povolání.