Letošní Dětská nota, přehlídka autorských písniček pro děti, kterou už 42 let organizuje dětský pěvecký sbor Paprsek, bude po dnešním posledním koncertu minulostí. Dětem tak skončí vyčerpávající šňůra vystoupení, která je zcela zaměstnávala posledních devět dní, které patřily nejprve generálním zkouškám a posléze koncertům. Horké chvilky však zažívali i porotci.

„Letos to bylo opravdu napínavé. Já jsem byl v porotě po čtvrté nebo po páté a zatím vždycky jsme se shodli na jedné či dvou nejlepších písničkách. Letos ne, každý měl úplně jiný tip. Přesto jsem přesvědčen o tom, že jsme nakonec vybrali správně," komentoval výsledky náměstek primátora Daniel Marek.

Obrovskou chválou nešetřila předsedkyně poroty Zora Jandová, která mimo celou řadu superlativů vyzdvihla zejména to, že nadšení z jednotlivých písní se zpěvákům dařilo přenášet i do publika. Také slíbila, že přestože dětské písničky běžná rádia nikdy hrát nebudou, na rádiu Junior fungujícím pod Českým rozhlasem, kde působí, rozhodně najdou uplatnění: „I u nás vybírá písničky dramaturg. Stává se však, že moderátorka třeba potřebuje nějakou písničku třeba o nákupní horečce. Šup a už jste v rádiu," naráží porotkyně na píseň Lucie Páchové právě o nákupní horečce.

Porota nakonec z deseti finálových songů vybrala jako nejlepší skladbu Svítí Petera Bindera a Pavly Milcové. Cenu diváků si odnesl Atom Ivy Pazderkové, herečky známé z komických výstupů Na stojáka, která je také velkým příznivcem Paprsku

„Mně se stejně ze všeho nejvíc líbí Ranní ptáče. To sice není písnička, která se umístila mezi prvními, ale není pomalá, má rytmus a moc hezky se mi zpívá," chválí písničku z dílny boleslavského rodáka Adama Koubka Klára Dufková. A přidávají se další mladí zpěváci se svými tipy. Z jejich zanícení je jasné, s jakou vážností Dětskou notu berou, i to, že už se těší na další ročník, ve kterém snad dostanou vlastní sóla.