Ve zdravém těle, zdravý duch. Toto známé přísloví si pravidelně každé úterý říkají desítky dětí a maminek z Katusic i širokého okolí. Na cvičení se scházejí v místním kulturním domě.

Několik dětí, přičemž některým je jen něco málo přes jeden rok, pobíhá po sále tělocvičny v katusickém „kulturáku“ už několik desítek minut před samotným začátkem cvičení. Největší zájem přitom mají děti o velké barevné kruhy. „Cvičíme přes hodinu každé úterý od 18 hodin. Účastní se ho přitom už ty děti, které umí běhat. Chodí ale pochopitelně i ty starší,“ uvedla ještě před samotným začátkem cvičitelka a učitelka mateřské školy v jedné osobě Vlaďka Pavlusová. Starší děti ale chodí i bez svých maminek. Ty menší doprovází rodiče. „Je ale dobře, že s těmi menšími chodí jejich rodiče. Dítě poté úplně jinak cvičí a je rádo, když je maminka s ním,“ prozradila cvičitelka. Mnohdy se do cvičení zapojují s dětmi i maminky.

Úderem osmnácté hodiny zazní tělocvičnou hvizd píšťalky. Děti nejprve čeká malá rozcvička, aby při následném sportovním výkonu nedošlo k nějakému nepříjemnému úrazu. „Doprovází nás vždy pohádková hudba,“ řekla Pavlusová. Malým sportovcům se při poslechu písniček z pohádek lépe cvičí. Před samotným velkým cvičení se děti rozcvičují například s míči, hrají nejrůznější společné hry, hrají si na kočku a myš nebo dovádí na lavičkách. Poté už na řadu přichází sportovní náčiní. S nářadím pomáhají i maminky. Každé cvičení je jiné. Při jednom z nich například děti zdolávaly překážkovou dráhu. Na jejich bezpečnost dohlíží jak sama cvičitelka Vlaďka Pavlusová, tak i maminky. Někdy na cvičení dorazí i tatínkové. Jejich přítomnost je ale sporadická.
Děti se dělí do několika skupinek a postupně se přesunují k nářadí. Některé začínají například přeskokem přes kozu. Ty větší nemají s jejím zdoláním větší problémy. Po každé straně stojí jedna z maminek – záchrana je u každé překážky. Menší děti nejsou za velkou dřevěnou kozou ani vidět. Přesto se během pár vteřin dostávají až na její vrchol – pochopitelně za pomoci maminek. Radost z jejího zdolání je obrovská.

Cvičení pro děti vítají i maminky dětí. „Malému se tady moc libí. Jde do kolektivu, pořádně se tady vyřádí a večer dobře spí,“ prozradila Boleslavskému deníku maminka dvouletého Daniela Irena Štencová. Přestože byl na prvním cvičení malý Daniel z velkého počtu dětí trochu „zaražený“, na další cvičení se už podle jeho maminky obrovsky těšil. „Maminky si zde mohou i popovídat nebo se s dětmi zapojit do cvičení,“ dodala Štencová. Děti jsou často tak unavené, že doma hned usnou.

„Kromě toho, že si zde zasportují a vyřádí se mezi svými vrstevníky, jde také o to, aby si zde nářadí osahaly a nebály se ho,“ uvádí další pozitivní důvod cvičení Vlaďka Pavlusová. Sama pomáhá dětem u obrovské žíněnky, na níž děti dělají kotouly. Když si některé z nich neví rady, pomoc je nablízku. Jak na to předvádí i cvičitelka Pavlusová.

Do Katusic míří každé úterý maminky i z několik kilometrů vzdálených obcí. Pravidelně se zde schází na třicítku dětí. Na každé cvičení se Vlaďka Pavlusová snaží udělat jiný program. „Nechci, aby se pořád opakovalo to samé. To by se brzy okoukalo,“ řekla cvičitelka. Děti si tak například mohly i zasoutěžit v družstvech, přičemž s obrovským míčem zdolávaly několik metrů dlouhou dráhu. Víc než o vítězství zde ale jde o dobrou náladu. „Jednou zde například prolézaly pytlem,“ dodala s tím, že cvičení a sportu všeobecně děti věnují v posledních letech stále méně času – může za to televize, počítač a internet. Takovéto cvičení se v Katusicích koná už šestým rokem.