Jednotlivé skupinky malých i velkých účastníků vycházely od vjezdu do bývalého hotelu Stefanie v pět hodin. Právě včas na to, aby lampiony vynikly ve tmě. Cestou vyznačenou svíčkami musely děti plnit různé úkoly. Rozeznávat zvuky zvířat, bojovat dřevěným mečem na koni nebo postavit sněhuláka. Protože ale Martin ani letos mnoho sněhu nepřinesl, stavěli se jen ti z papíru. Na konci cesty čekalo na všechny velké překvapení. Po několika zavoláních přijel sám Martin na bílém koni a vyprávěl dětem o svém životě.

Svatomartinský průvod Štěpánkou už je tradice. „Nedávno jsem přemýšlel, jak dlouho už se tato akce pořádá. Možná je to už i deset let. Lampionový průvod tu pořádalo už předchozí mateřské centrum, tedy Sedmikráska. My jsme jeho činnost postupně převzali a trochu jsme změnili charakter akce. Zatímco předtím se jednalo jen o stanoviště a soutěže pro děti, teď je na akci to nejdůležitější přednes o svatém Martinu a o Pánu Ježíši,“ vysvětluje organizátor Martin Zavadil.

A proč právě lampionový průvod? Se svátkem svatého Martina to souvislost nemá. Nicméně je to obvyklé právě pro toto období. „Když jsem byl malý, pořádaly se pravidelně lampionové průvody 7. listopadu, a to na počest Velké říjnové revoluce. Oslavy svatého Martina se tehdy samozřejmě nekonaly a ani se o něm nic nevyprávělo. Přesto jako dítěti se mi lampiony moc líbily. Je to pro děti okouzlující,“ říká Zavadil.

Fiorenza Amerighi je z umělecké rodiny. A jak se říká, jablko nepadá daleko od stromu. Zleva Fiorenza, maminka Marketá Amerighi, dědeček Milan Klipec.
Fiorenza - dívka s talentem zůstává svá a vyhrává

Kristýna Žáková