První volby do  Městského parlamentu dětí a mládeže se v Mladé Boleslavi konaly už  14. ledna v roce 2004. Za jeho vznikem  stála  Hana Vidlařová, o jeho založení se ale jednalo už od roku předešlého. Dětský parlament nejdříve koordinovala Eva Prücknerová a její nástupkyní se stala Ivana Sakařová, se kterou jsme si o dětském parlamentu povídali. V Mladé Boleslavi  a v DDM působí osm let, stejně tak u parlamentu.

Co se vám povedlo v minulém roce?
Akce Slavnosti padajícího listí, kterou jsme měli možnost uskutečnit díky podpoře náměstka Daniela Marka a Domu dětí a mládeže Na Výstavišti. Za úspěch také považujeme, že členové naší rady byli zvoleni do předsednictva i rady Národního parlamentu dětí a mládeže, a velmi zajímavá, a myslíme si, že i přínosná, byla spolupráce s paní Dobiášovou ze statistického výzkumu v Mělníce, při které jsme prováděli dotazníkové šetření v mladoboleslavských školách.

Co jste zjistili?
Z výsledků šetření vyšla najevo zajímavá fakta, která použije Odbor sociálních věci pro své další komunitní plánování.

Jaké plány máte v letošním roce?
Rádi bychom originálně a zajímavě uskutečnili již desátý ročník pietní akce Setkání u hrobu latinské babičky, a podíleli se na organizaci a průběhu akce Majáles.

Co nejdůležitějšího byste letos rádi změnili, nebo navrhli?
Při práci s průzkumem v mladoboleslavských školách nás zaujaly odpovědi dětí, týkající se problematiky nebezpečných míst v Mladé Boleslavi, na to bychom rádi poukázali na fóru Zdravého města u kulatých stolů.

Vím, že tohle ale není jediná věc, která vás trápí.
Ano. Také otázka šikany a kyberšikany nás trápí, a potom přístup malých dětí k sociálním sítím. Myslíme si, že je zapotřebí větší osvěty a prevence v této problematice. Takže doufáme, že až se zpracuje závěrečná zpráva ze statistického šetření, bude pádným podkladem pro instituce, či zastupitele, kam směřovat svou pozornost.

Podíleli jste se na desateru mládeže, které se konalo Na Karmeli?
Podíleli jsme se již dvakrát. Doufáme, že naše účast byla přínosná a reprezentativní, a že budeme pozváni i v dalším roce.

Jak moc vaši práci ovlivní letošní komunální volby?
Doufáme, že naši práci nijak neovlivní, že pokud dojde k změnám, najdou se i nadále politici, kteří nás budou podporovat a budou s námi chtít diskutovat a dávat nám příležitosti, jak se prezentovat a projevit. Pokud se nic nezmění, budeme i nadále spolupracovat s vedením města, stejně jako doposud.

Směřuje vaše představy k nějaké konkrétní politické straně?
Možná, že každý z nás vnitřně s nějakou politickou stranou sympatizuje, ale Městský parlament dětí a mládeže je apolitická organizace, takže o politiku obecně nám nejde.

Připomeňme tedy smysl dětského parlamentu.
Smyslem parlamentů vůbec je učit mladé, nové členy, jak být aktivní v občanském životě, nebát se projevit svůj názor, umět diskutovat, být schopný se veřejně prezentovat a samozřejmě participovat na kulturním a občanském dění.